Cep ve TV Windows 8'de birleşecek

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 8, cep telefonu ve televizyonu aynı platformda buluşturacak. Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, "Çalışmamız tablette de iddialı olacak" dedi

Sonbaharda Windows 8'i teknoloji dünyasının hizmetine sunmaya hazırlanan Microsoft, kullanıcılarına "hayatınız değişecek" mesajı verdi. Yeni işletim sisteminin temel farklılığı olarak eğlence ve işi aynı anda sunmasını gösteren Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, "Cebinizdeki telefonla evinizdeki televizyon ilk kez ortak bir platformda buluşacak" dedi. Cihazların birbirinin dilinden daha iyi anladığı Windows 8 ile ilgili bilgiler veren Özmen şöyle konuştu: "Kullanıcının hayatını değiştirecek Windows 8 platformu tablette de iddialı olacak. Tarihte ilk kez cepte başka, evdeki eğlence sisteminde başka, işte başka platform derdi bitiyor. Şirketin yöneticisi iş yerinde kullandığı işletim sistemiyle tam entegre olarak Windows 8 işletim sistemini kullanacak. Bu yönetilmeyi de kolaylaştıracak. Evde, TV'den XBOX'a eğlence ve iş aynı platformda buluşacak."
NASA GÜVENLİĞİ
Özmen, tüm platformların birleşmesinin güvenlik açısından risk olup olmayacağı ve bu konuda Microsoft'un geçmiş deneyimleri hatırlatıldığında da "güvenlik son derece ön planda" yanıtını verdi. Özmen, farklı platformaların da tablette kullanılabileceğini ancak güvenliğin son derece önemli olduğunu belirterek, "Milyonlarca öğrenci ve aile, binlerce öğretmenin bağlı olduğu eğitim sistemi riske edilecek bir yer değil. NASA gibi çok katmanlı bir yapıdan söz ediyoruz. Güvenlik konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Biz uçtan uca bir sistem konusunda garanti verebiliriz. 9 bin yazılım güvenliği çalışanı anında müdahale için hazır bekliyor " diye konuştu.

'FATİH BASİT BİR CİHAZ DAĞITMA PROJESİ DEĞİL'
Özmen, Fatih Projesi'ne girmek isteyen Microsoft'un Yönetim Kurulu Başkanı Bill Gates'in tabletin eğitimde kullanılmasıyla ilgili yaptığı açıklamaya da değindi. Microsoft'un tüm dünyada eğitim alanında büyük bir deneyimi olduğuna değinen Özmen, Gates'in konuşmasındaki 3 mesajın çok önemli olduğunu vurguladı. Özmen, Gates'in mesajlarını şöyle aktardı: "Bunu sadece cihaz projesi olarak görmemeli. Cihaz verme operasyonları Portekiz, Hindistan ve Brezilya'da başarısız oldu. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri bu örnekleri inceledi. İkinci önemli konu, öğrenim için klavye de olmalı, öğrenci not da alabilmeli. Üçüncü mesaj da şu; verilen cihaz son kullanıcı tableti değil, tablet PC olmalı. PC'nin bütün avantajları da bu cihaza taşınabilmeli."

TABLETLER İŞİN KALBİNDE
Yeni işletim sistemi, zellikle tabletlerin mevcut Windows altyapılarına uyumunu sağlayarak sorunları minimize edebilecekleri bir geçiş yolu sunuyor. Sistem, PC'nin gücünü cep teleonu, tablet ve büyük ekranlı PC'ler dahil tüm cihazlara taşıyacak.

Ekim sonunda 29 TL'ye yüklenecek
Windows 8 ekim sonunda piyasada olacak. 109 ülkeye 231 dilde ihraç edilecek. Microsoft, ekimden önce satın alınan Windows 7 yüklü bilgisayarları, 29 TL karşılığında Windows 8 Pro'ya yükseltileceğini açıkladı.

GÜVENLİK İÇİN YENİ ÖNLEMLER
Şirketler, elemanlarının dışarıda güvenli bir şekilde çalıştığını parmak kadar bir USB cihazla sağlıyor. Böylece Windows 8 her yere taşınabiliyor.

BİZE ULAŞIN