Mobil devrim insan nüfusunu aşıyor

Dünya Bankası raporuna göre mobil abone sayısı bu yıl 6 milyara ulaştı ve yakında dünya nüfusunu geçecek. Rapora göre mobil teknolojiler ulaşım, sağlık, işsizlik gibi temel sorunlara çare oluyor

Sağlıktan mobil paraya, tarımdan mobil bankacılığa milyonlarca uygulama insanlığa hizmet ederken, işsizliğin de azalmasını sağlıyor. Dünya Bankası tarafından hazırlanan rapora göre, 2012 yılında mobil abonelerin sayısı 6 milyarı aştı ve mobil uygulamalar gelişmenin bir parçası oldu. Yakın zamanda da mobil abone sayısının dünya nüfusunu geride bırakması bekleniyor. Mobil iletişim şebekesi artık sadece iki taraflı ses iletimi değil, internet erişimi için de kullanılıyor. İnsanlar dışında, otomobiller, güvenlik kameraları ve anlık ölçüm işlemi yapan cihazlar SIM kart kullanımı nedeniyle mobil abone sayısının artmasını sağladı.

YATIRIMA DEVAM EDECEK

Banka'nın mobil iletişimin potansiyel gelişimi ile ilgili yaptığı araştırmada, dünya nüfusunun dörtte üçünün cep telefonu kullandığı görülüyor. Araştırma, ayrıca mobil iletişime yatırım yapılmasının da önemli olduğunun altını çiziyor. Raporda dikkat çeken diğer bir nokta ise dünya üzerinde yaşayan insanların yüzde 75'inin cep telefonu kullanması. Araştırma cep telefonu kullanımının giderek arttığını gösteriyor. Bu sadece iletişimin değil, mobil internet kullanımının da arttığına işaret ediyor. 2000 yılında yapılan araştırmada mobil abone sayısının 1 milyar olduğu belirtilmişti. Aradan 12 yıl geçtikten sonra yapılan araştırmada ise bu sayı 6 kat artarak 6 milyara ulaştı. Bu artışın 5 milyarı gelişmekte olan ülkelerden geldi. Araştırma, kayıt altındaki kontörlü ve faturalı hatlı telefon numaraları üzerinden yapıldı.

TÜRKİYE'DE ORAN % 88

Mayıs 2012 tarihli Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından açıklanan verilere göre Türkiye, 65.8 milyon aboneye sahip. Kullanım oranı yüzde 88'e ulaşırken kurumsal uygulamalarla bu oranın yüzde 100'ü aşması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde makineden makineye kullanılan SIM kartlar için tesis ücreti vergisi kaldırılmıştı. Bu kararın ardından kurumsal internet uygulamaları ile SIM kart kullanım oranının hızla artacağı belirtiliyor.

30 MİLYAR UYGULAMA İNDİRİLDİ
Araştırma 2011 yılında, 30 milyar uygulamanın indirildiğini gösteriyor. Uygulamalar, oyun, fotoğraf, video gibi insanları eğlendiren, telefonu mobil cüzdan haline getiren, navigasyon programları gibi, telefonların kapasitesini arttırabilen aplikasyonlardan oluşuyor. Bu yeni akım, gelişmekte olan ülkelerdeki insanların hayatlarını daha renkli bir hale getiriyor. Hemen her ülkede belediyeler ve kamu kurumları mobil uygulamalarla hizmeti vatandaşın cebine taşımaya çalışıyor. Şirketler de bu gelişmeyi markaları için kullanıyor.

MOBİL PARADA LİDER KENYA
Afrika'nın geri kalmış ekonomileri bile mobil teknolojilerle çağı yakalıyor. M-Pesa mobil para uygulaması Kenya gibi açlıkla mücadele eden ülkeleri bile lider hale getiriyor. Bugün Kenya'da mobil abone sayısının yüzde 80'leri bulmasında mobil para uygulaması M-Pesa'nın payı büyük. Kenyalılar para alışverişlerini SMS yoluyla yapıyor. Devlet kurumları bile ödemelerini bu yolla gerçekleştiriyor.

YOUTUBE'DAN İZLE FACEBOOK'TAN SATIN AL!
Sosyal ağlar ve video paylaşım siteleri artık hem bireylerin hem de kurumların buluşma noktası oldu. Türkiye'de bilgisayar ve mobil ekranlarda en çok video izlenen ve paylaşılan internet sitesi YouTube oldu. Sosyal ağlarda başarılı iş yapan firmalar bazen bıçak sırtı konular seçiyor. Risk almadan ilgi çekmek pek kolay olmuyor. Kimi zaman indirimler kimi zaman bir ünlü ile sohbet veya bir yarışma dikkat çekiyor. Bu şirketlerden biri de Fiat. Bravo modelini bin 500 TL indirimle sunduğu Facebook uygulaması ile kısa sürede 21 otomobil satmayı başardı. Dijital ajanslar Facebook üzerinden kadın, erkek ve değişik yaş gruplarına ve hayat tarzına göre uygulamaları hazırlıyor. Fiat Bravo kampanyası temmuz ayı sonuna kadar devam ediyor.

BİLGİSAYARIN İŞARET IŞIĞI HAZIR
E-Postanız geldiğinde, ya da bir arkadaşınız Skype'da online olduğunda, sesle bildirimin yerini alacak, siz bilgisayar ekranında olmasanız bile size bunu farkettirebilecek yeni bir ürün tasarlandı. Blink 1 istediğiniz şekilde ayarlanabilir açık kaynağa sahip USB'ye takılan bir LED ışıklı bir gösterge. Cihazı size gelen bildirimleri haber vermek için ayarlayabiliyorsunuz. Herhangi bir e-posta aldığınızda kırmızı ışık vermesini isteyebiliyor ve istediğiniz rengi seçebiliyorsunuz. Aynı anda 4 ayrı bildirim vermesini sağlayabiliyorsunuz. Örneğin kırmızı ışığa e-posta bildirimini, sarı ışığa Skype'da online olan kişileri göstermesini sağlıyorsunuz.

ELİNİZDEN DÜŞMEYECEK TABLETE DOKUNUN
Android 4.0 işletim sistemi ile satışa sunulan ViewSonic tablet ViewPad 10e 9.1 mm inceliğe sahip. 9.7 inç SuperClear IPS Ekran, yüksek kontras ve parlaklık oranı ile dikkat çekiyor. 20 GB depolamaalanı, 32 GB'a kadar artırılabiliyor. USB Girişi ve SD kart desteği unutulmamış. ViewPad 10e televizyona bağlantı için de HDMI çıkışı bulunduruyor. 3G ve Wi-Fi seçenekleri ile KVK tarafından satışa sunulan cihaz 699 TL'ye vitrine çıkacak.

BİZE ULAŞIN