Spora teknolojik destek

Akıllı bileklikler, telefonlar, saatler ve mobil uygulamalar sportif performansı ölçüyor. Kullanıcılar, Twitter, Facebook ve Google+ gibi sosyal ağlarda performansları paylaşıldıkça derecelerini yükseltmek için motive oluyor

Teknoloji sayesinde profesyonel sporcular gibi amatörler de performanslarını ölçme şansına sahip oluyor. Sportif coşku akıllı bileklikler, saatler, telefonlar, müzik çalarlar ile artıyor. Olimpiyatlarda en büyük madalya umudumuz olan milli atlet Nevin Yanıt, milli basketbolcu Sinan Güler gibi profesyonel sporcular da Nike Fuel Band gibi akıllı teknolojileri kullanıyor. Akıllı bileklik Nike Fuel Band, LED ekranında attığınız adımları, yaktığınız kaloriyi ve günlük dereceleri gösteriyor. Fuel Band bluetooth üzerinden kablosuz olarak iPhone ile eşleştiriliyor. Ücretsiz olarak kurulan mobil uygulamalarla günlük, haftalık ve aylık kayıtları tutuyor. Kullanıcılar elde ettikleri Fuel derecelerini Facebook ve Twitter'da paylaşıyor. Bu tür akıllı cihaz ve uygulamaları profesyonel sporcular dışında iş dünyasından ünlü patronlar da kullanıyor.

HER ADIMDA TEKNOLOJİ

Nike, Adidas ve Puma gibi markalar rekabet alanını teknoloji ve internete de taşıyor. Tüm firmalar internette spor yapan topluluk yaratmaya çalışıyor. Nike ilk adımı atletizm gibi en temel sporu teknoloji ile buluşturmak için Nikeplus konseptini geliştirerek atmış. Akıllı bileklik Fuel Band'ın yanı sıra iPod ve iPhone uygulamaları da geliştiren şirket, spor yapanları internette buluşturuyor. Nike Plus ürünleri bir internet hesabıyla kullanılıyor. Fuel Band kullanıcıları Nike+ hesabı ile performanslarını toplulukla karşılaştırarak Twitter ve Facebook üzerinden de paylaşabiliyor.

Olimpiyatlar 4 ekranda
2012 Londra Olimpiyatları sadece televizyon ekranında değil, hızlı internet bağlantısıyla Tivibu yayın platformu'dan akıllı ceplerden, tabletlerden ve bilgisayardan da izlenecek. 6 ayrı kanalda atletizmden yüzmeye, tüm yarışları izlemek mümkün olacak.

12.59
Milli Atlet Nevin Yanıt, 2012 Londra Olimpiyatları'nda kendisine 12.59'luk dereceyi hedef olarak belirlemişti.

Sosyal ağlardan yakın takip
Sadece geleneksel kanaldan değil, olimpiyatları beğendiğiniz sporcuların gözüyle de takip etmek için Facebook, Twitter ve Google+ sosyal ağları kullanabilirsiniz.

Akıllı bileklikte kalori ve adım hesabı
Akıllı bileklik Nike Fuel Band adımları sayıyor, yaktığınız kaloriyi renkli ışıkla yansıtıyor, saati söylüyor ve sonunda günlük karnenizi veriyor. İsteyen kullanıcı, günlük haftalık ve aylık sonuçlarını Nikeplus hesabı ile giriş yaparak Facebook veya Twitter üzerinden paylaşıyor. Böylece kullanıcılar arkadaşlarının da tepkisiyle motivasyonlarını artırıyor.

1 aylık deneyim 3 kiloyu uçurdu
Teknoloji editörü olarak temmuz ayı boyunca kullanma şansı bulduğum Nike Fuel Band, spora odaklanmak için iyi bir araç. Bileğinize göre ayarlayabiliyorsunuz. USB girişinden bilgisayarda şarj ediliyor. Kalori, adım sayısı ve saat bilgilerine siyah tuşa basarak ulaşılıyor. Nike Plus hesabı oluşturarak ürün bilgisayar üzerinden veya iPhone uygulamasıyla senkronize ediliyor. Bilgisayarla USB, iPhone ile bluetooth üzerinden kablosuz haberleşiliyor. Yakında android uygulama desteği ile iPhone dışındaki cihazlarla da kullanılması bekleniyor. Cihaz, kolun hareketlerini ölçerek, yapılan aktiviteleri kaydediyor. Nike'ın Fuel değeri yaş gruplarına ve cihazı kullananlar arasından yapılan ölçümlere göre performansı karşılaştırma olanağı sunuyor. Duygu Hoca performansımı beğendi. Cihazın belki de en önemli eksiği yüzerken kullanılamaması. Basketbol, futbol, atletizim gibi spor dallarına odaklanan Nike, belki yeni modellerinde bu ekziği de giderir. Ancak yine de Fuel Band suya karşı kısmen dayanıklı. Duş alırken çıkarmak zorunda kalmıyorsunuz. Temmuz ayında kullandığım Nike Fuel Band çok değil ama 3 kilo vermemde etkili oldu. Gün sonunda performans kötü olunca, ertesi gün spor yapmak için kendimi daha çok zorlamamı sağladı. Sonuçları Facebook üzerinden paylaştığımda olumlu tepki aldım. Bu durum motivasyonumu olumlu yönde etkiledi. Günlük, haftalık ve aylık performansı eposta ve şifreyle kontrol etmek mümkün oluyor. Adım sayısının arttığı günlerde, tatlı ile kendimi ödüllendirmeme neden olan yan etkilerini de görmezden gelemem!

New York ve Londra'da satılıyor
Şimdilik yurtdışında 300 dolar civarında satılan akıllı bileklik Fuel Band'ın Türkiye'de vitrine 2013'te çıkması bekleniyor. Akıllı bileklik Fuel Band şu ada Londra ve NewYork'taki NikeTown mağazalarında satılıyor. Sınırlı sayıda satılan Fuel Band için uzun bekleme listeleri oluşmuş durumda. Bunun için de internetten kayıt yaptırmak gerekiyor. Spora zaman ayırmakta zorlanan işadamları ve yöneticiler kendilerini motive edecek akıllı bilekliği kullanmayı tercih ediyor. Ülker Grubu'nun patronu Murat Ülker de bu yöneticiler arasında. Ülker, çocuklarının da bu akıllı bilekliği kullandığını söylüyor.

Saat ve ipod

Akıllı bileklik dışında spor ayakkabısı ile haberleşen akıllı saat de performansı kaydediyor. iPhone ve iPod uygulamaları kişisel performansı kaydetmek için kullanılıyor. GPS anteni ile koşu mesafesi, süresi ve hız anında ölçülüyor.
BİZE ULAŞIN