Türkiye'yi boydan boya geçecek Amerikalı destek arıyor

Matt Krause, Türkiye'yi Ege'den İran sınırını yürüyerek geçip tecrübelerini de yazacağı kitap ile tüm dünyaya aktaracak. Fakat bunun için desteğe ihtiyacı var.

Yatırımını halktan alan projelerin sitesi Kickstarter'de ülkemiz ile ilgili projeleri görmeye alışkın değiliz. Zaten ülkemiz girişimcileri de şimdilik Kickstarter'dan çok umutlu değiller. Fakat bir Amerikalı, Kickstarter'de ''Walking Turkey: meeting a country one step a time'' (Türkiye'yi yürümek: Bir ülke ile adım adım tanışmak) ismindeki projesiyle destek arıyor.

Projenin yaratıcısı Matt Krause sadece 3900 dolar gibi, site genelindeki bizim de haber yaptığımız projelere nazaran oldukça düşük bir yatırım bekliyor.

Amerikalı yazar, önümüzdeki Çarşamba günü seyahatine Kuşadası'ndan başlayacak. Matt Krause 8 ay sürecek olan 2100 km'lik seyahatte Konya, Mersin, Gaziantep, Diyarbakır ve Van rotasıyla İran'a sadece yürüyerek ulaşmayı umuyor. Yazarın yanında sadece sırt çantası, çadırı ve uyku tulumu olacak. Yanında iPhone'u, 3G interneti ve dizüstü bilgisayarıyla Matt aynı anda da gelişmeleri paylaşacak. Bu seyehatin tamamı, Krause'nin sitesinden takip edilebilecek.

Matt Krause, seyahati ile ilgili sorduğumuz soruları da içtenlikle yanıtladı. Matt bu yolculuğa çıkmak için işinden 8 aylık bi ayrılık yaşayacak. Eski eşinin Türk olması vasıtasıyla 6 yıl İstanbul'da kalan Matt, tam bir Türkiye aşığı. Daha önce ''A Tight Wide-open Space: Finding love in a Muslim land'' (Dar açık alan: Aşkı Müslüman diyarlarında bulmak) isimli kitabında eski eşiyle tanışmasını ve İstanbul'daki hayatı anlatan Matt'in Türkiye ile ilgili ikinci kitabı da bu yürüyüş albümü olacak.

Seyahat bittiğinde bizler de Matt'i ofisimizde ağırlayıp bir röportaj yapmak için söz aldık. O zamana dek önemli gelişmeleri kendi sitesinden takip edebilirsiniz.

Matt Krause'nin Kickstarter projesi Walking Turkey: meeting a country one step a time 'a destek vermek için tıklayın.

Kickstarter hakkında

Kickstarter, kişisel projelerine maddi kaynak bulmak isteyen kişilerin ilk durağı oluyor. Projeyi tanıtan bir sayfa hazırlanıyor ve bir proje hedefi belirleniyor. Örneğin 25 bin dolar hedef belirleyen bir grup, bu hedefe ulaşamazsa bağışlar geri iade ediliyor. Eğer 25 bin dolara ulaşabilinirse, bu sefer de proje ekibi verdikleri sözleri yerine getiriyor. Bu sözler de "1 dolar verirseniz adınızı sitemize yazarız, 20 dolar verirseniz hediye kupa yollarız, 200 dolar verirseniz çalışır bir ürün satın almış olursunuz" tarzında oluyor.


BİZE ULAŞIN