Cepte 4G out, 5G geliyor

Asya, Amerika ve Avrupa ülkeleri birer birer 4G'ye geçerken, İngiltere 5G için kolları sıvadı.

Türkiye, 3. nesil mobil iletişim (3G) teknolojileriyle tanışalı henüz 3 yılı geride bırakırken, Asya, Amerika ve Avrupa ülkeleri birer birer 4G'ye geçerken, İngiltere 5G için kolları sıvadı.

Türkiye, 3. nesil moibl iletişim (3G) teknolojileriyle tanışalı henüz 3 yılı gerie bırakırken, Asya, Amerika ve Avrupa ülkeleri birer birer 4G'ye geçerken, İngiltere 5G için kolları sıvadı.

5. nesil mobil iletişim teknolojileri konusunda araştırmalar yapan Surrey Üniversitesi, mobil operatörler, altyapı sağlayıcıları ve Birleşik Krallık Araştırma Ortaklığı Yatırım Fonu'ndan toplam 35 milyon sterlinlik (56.2 milyon dolar) yatırım aldı.

Surrey Üniversitesi, sözkonusu yatırımın yine üniversite bünyesinde kurulacak olan "5G İnovasyon Merkezi" için kullanılacağını açıkladı. 2020 yılında hayatımıza girmesi beklenen 5G için kurulan '5G İnovasyon Merkezi' ilk olarak 200 megabit bağlantıyı sabitlemek için uğraşacak.

Eğer bu hız sabitlenebilirse, şu anda Türkiye'de pratikte ortalama 2 megabit seviyesinde olan mobil iletişim hızının, 100 katına ulaşılmış olacak. Teorik olarak 3G'de 7.2 megabit olan hız, 3.5G'de 28 megabite ve 4G'de ise 100 megabite kadar çıkabiliyor.

'4G'NİN BİLE MODASI GEÇTİ'

Surrey Üniversitesi İletişim Sistemleri Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Rahim Tafozolli, "4G'nin bizim için modası geçti. 10 yıl önce 4G alanında çalışmaya başlamıştık. 5G alanında da çalışmalara şimdiden başladık" dedi.

Mobil veri trafiğinin her yıl ikiye katlanarak büyüdüğüne dikkat çeken Tafozolli, "Maalesef, altyapının kapasitesi her yıl ikiye katlanamıyor. Yeni iletişim teknolojileri şart. Üstelik 4G'ye göre daha ekonomik olacak olan 5G'nin network'ünden daha az enerji kullanılacak" diye konuştu.

Ercüment Şener

BİZE ULAŞIN