Çok büyüttük küçültüyoruz!

Apple iPad'in, Samsung Galaxy S3'ün minisini piyasaya sürüyor. Galaxy S3 mini iPhone 5'e, iPad mini ise 7 inçlik ucuz Android tabletlere meydan okuyacak. Ekranlar küçülecek fiyatlar düşecek

Ekran büyütmek için yarışan firmalar şimdi trendi tersine çevirdi. Taşınabilir ve ergonomik olmak için daha küçük ekranlara dönüş başladı. Samsung, cuma günü 4 inç ekrana sahip S3 mini'yi tanıtırken, Apple iPad mini'nin tanıtımını 23 Ekim'e erteledi. Samsung, Apple'a doğrudan meydan okuyan Galaxy S3'ün ekranını 4.8 inçten 4'e indirerek iPhone 5'in ergonomik avantajlarını almış oldu.

FİYATLAR DÜŞECEK

Tablet piyasasında yüzde 60'ın üstünde pazar payı bulunan Apple ise rakiplerinin atakları yüzünden ikinci ürünü çıkarmak zorunda kaldı. 23 Ekim tarihinde tanıtılacak iPad mini de rakipleri gibi uygun fiyata daha kolay taşınabilir tablet ihtiyacını karşılıyor. Piyasaya sürüldüğünden bu yana yaklaşık 4 ay gibi bir zamanda 20 milyon satış rakamına ulaşan Samsung Galaxy S3, 4.8 inçlik büyük bir ekrana sahip. Koreli dev, S3 telefon satışlarından oldukça memnun kalmış olacak ki, cihazı büyük ekranı yüzünden tercih etmeyen müşterilere de ulaşmak için küçük modeli piyasaya sürecek. Samsung Galaxy S3 mini'nin basın lansmanı önceki gün yapıldı. Telefonun 4 inçlik 800x480 piksellik bir ekranı bulunuyor. Daha düşük çözünülürlüklü ekranla pil süresi daha uzun olacak. Cihazın işlemcisi çift çekirdekli 1.5 GHz S4'ten 1 GHz'e düştü. Bellek 2 GB'dan 1 GB'a, bataryası 2.100mAh'den 1.500mAh'e indi. Kamerası ise 8 megapikselden, 5 megapiksele geriledi.

23 EKİM'E ERTELENDİ

Apple da rakiplerinin gerisinde kalmamak için atağa kalktı. Önce Google'ın çıkardığı Nexus 7, ardından gelen Amazon Kindle Fire'dan sonra iPad mini için planları daha fazla erteleyemedi. Kendi yarattığı kategoride rakiplerin hakimiyetini kırmak için hem fiyat hem de boyutta alternatif üretmek zorunda kaldı. Aslında Apple, hem maliyet hem de ölçek açısından modellerin sayısını artırmıyor.

CEP'TE ALTIN ORAN
Apple, iPhone ekranını uzun süre büyütmemeyi tercih etti. Bu tercihte etkili olan tek elle cep telefonu kullanmayı sağlayan altın oran. Elinizin konumunu değiştirmeden baş parmakla ekranın her yerine dokunmayı sağlayan bu ölçü Apple tarafından uzun süre korundu. Rakiplerinin 4 inçlik ölçünün çok üstünde boyuta ulaşması bir anda Apple'ın da bu altın oranı zorlamasına neden oldu. 4 inçlik ekrana sahip iPhone 5'in daha fazla büyümemesine sebep işte bu ergonomi kuralı. Bu ölçü kullanıcıların daha çok internet ve uygulama kullanmasına da sebep oluyor.


BİZE ULAŞIN