Winsor McCay kimdir? Peki ya Nemo?

Google’ın ünlü çizgi kahramanı Küçük Nemo'nun 107’nci yıl dönümü şerefine hazırladığı Doodle, son dönemin en başarılı tasarımlarından biri kabul edildi bile…

Bugün Google dünyanın ilk çizgi film karakterlerinden biri olan Nemo'nun yaratıcısı Winsor McCay hakkında çok farklı bir logo ile karşıladı bizi. Google logosuna (doodle) tıklayınca logoda, ana sayfadan aşağıya doğru yeni bölümler açılıyor, Ve her yeni bölümle birlikte logonun üstündeki karakter aşağıya doğru düşüyor.

Google'ın, Winsor McCay'in yarattığı çizgi roman kahramanı Little Nemo'nun 107. yılını kutladığı bu doodle, son dönemin en başarılı doodle tasarımlarından biri olarak kabul edildi bile.

2003 yılında filme çekilen ve 864 milyon dolar gibi müthiş bir gişe yapan Kayıp Balık Nemo adlı çizgi film, aslen Küçük Nemo serisinin bir parçasıydı. ABD'li usta karikatürist Winsor Zenic McCay, 1905 yılında Küçük Nemo (İngilizce: Little Nemo) adlı çizgi romanı ile dünya çapında ün kazandı. Bilhassa çocuklar Küçük Nemo'nun maceralarına bayıldı.
O güne değin gazetelerde çizdiği karikatürlerle belirli bir çevrede tanınan Winsor McCay unutulmaz sanatçılar arasına girdi. Tabii animasyonlu karikatür tekniğiyle hazırladığı Küçük Nemo da unutulmadı. Üstünden 107 yıl geçen Küçük Nemo ve Winsor McCay, Google gibi dev bir markanın böylece doodle'ı oldu.

WINSOR MCCAY KİMDİR?
McCay 26 Eylül 1869 tarihinde Spring Lake, Michigan'da dünyaya geldi. 26 Temmuz 1934 tarihinde Brooklyn, New York'ta hayatını kaybetti. Amerikalı karikatürist ve animatör olan Winsor McCay çizgi roman Little Nemo ve animasyonlu karikatür Gertie Dinozor ile tanınıyor.
Winsor McCay siyasi karikatürleriyle ve resimli öyküleriyle ünlü bir gazete karikatüristiydi. Aynı zamanda bir "vaudeville" sanatçısıydı.
McCay, 1905 yılında başlayan Küçük Nemo ( İngilizce: Little Nemo )isimmi çizgi roman ve 1914 yılında başlayan Dinozor Gertie ( İngilizce: Gertie the Dinosaur ) isimli animasyonlu karikatür ile tanınmaktadır. Yasal nedenlerden dolayı Dream of the Rarebit Fiend isimli karikatür gazetesinde Silas takma adıyla çalıştı.
BİZE ULAŞIN