Teknolojiyle yıkıyor

Sosyal medya uzmanlığından sunucu kurulumuna kadar her işi yapan görme engelli öğrenci Can Kırca'nın sıra dışı hayat hikâyesi bugün aHaber'de ONHAYAT programında anlatılıyor

Akıllı cihazlar her yıl milyonlarca adet satıyor. Pek çok kişi akıllı telefon ve tabletlere bin TL'nin üstünde ödeme yapıyor. Ancak birçoğu ödediğinin karşılığını alacak kadar bu cihazları kullanmıyor. Oysa yetenekli cihazlar kullanıcının, yazılım ve servislerin desteğiyle akıllanmış durumda. Cihazların bu yeteneklerini kullanarak engelleri ortadan kaldıran kullanıcılar da var. Bunlardan biri de Okan Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümünde tam burslu okuyan Can Kırca. Kırca sadece eğitimine devam etmekle yetinmiyor. Aynı zamanda okulda ve bir yazılım şirketinde çalışmaya devam ediyor. Ahaber'de yayına başlayan ONHAYAT programında Can Kırca'nın hayat hikâyesinden kesitler sunuluyor. Saat 12.15'te yayınlanacak programda Can Kırca, Okan Üniversitesi'nde okumak isteyen gençlerin Twitter üzerinden gelen sorularını yanıtlayacak. Akıllı cihazları nasıl kullandığını anlatacak.

'HAYATIM TEKNOLOJİ'
ONHAYAT'a konuk olan Kırca, "Ben teknolojiye âşığım. Teknoloji ile yatıp teknoloji ile kalkıyorum. Sadece işim olduğunda değil, hayatımın her anında teknoloji sayesinde sorunlarımı çözebiliyorum" diyor. Kırca, Twitter, Facebook ve Foursquare gibi sosyal ağlara, iPhone-iPad gibi cihazlarla ulaştığını anlattı. Kırca, dokunarak ve işitsel hafıza sayesinde cihazları rahatlıkla kullandığını belirtiyor.

EŞİTLEYİCİ OLUYOR
Akılı cihazları kullanırken sorularını yanıtladığı ve sosyal ağlarda tanıştığı insanların çoğu zaman kendisinin engelli olduğunu fark etmediğini vurgulayan Kırca, "Akıllı cihazlar ve internet sayesinde insanlarla aramda mesafe kalmıyor" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN