Obama'ya kazandıran Koreli profesör

Koreli Prof. Dr. Wansoo Im, seçim arifesinde New York'u vuran Sandy Kasırgası'nda "gaz ihtiyacı" haritasıyla Obama'nın seçimi kazanmasına yardımcı oldu. Im'in projesi Beyaz Saray'da da büyük destek aldı

Başkanlık seçimlerinden bir hafta önce ABD tarihinin en büyük kasırgalarından birini yaşaren Barack Obama'nın ikinci kez seçilmesinin yankıları sürüyor. Seçimlerde iktidar partisine kasırga etkisi yapması beklenen olayın tam tersi sonuç vermesinde Beyaz Saray'ın yanı sıra Obama destekçilerinin büyük rolü oldu. Demokrat seçmenlerin çoğunlukta olduğu bölgelerde büyük yıkıma neden Sandy Kasırgası, krizin başarılı yönetilmesi sonucu olumlu etki yaptı. Obama'ya büyük katkı sağlayan isimlerden biri de Güney Koreli Prof. Dr. Wansoo Im oldu. Im'in New Jersey'de Franklin Lisesi öğrencileriyle gerçekleştirdiği uygulama geliştirdiği Facebook ve twitter gibi sosyal ağlarda kullanılan "Topluluk Harita- Community Mapping" kasırgada Amerikalılar'ın en fazla başvurdukları uygulama oldu. http:// www.mappler.net/gasstation/ Sandy Kasırgası'nda arabalarına gaz almak isteyen kullanıcılara büyük kolaylık sağladı. Beyaz Saray enerji ofisi de projeye bilgi akışı ve kaynak olarak büyük destek verdi. Otomobil kullanıcıları benzin için nereye gideceğini bu haritadan ve facebook'taki gruptan öğrendi.

SOSYAL AĞLARI KULLANDI

Sosyal ağlardan sürekli uyarı gönderen devlet kurumları, sivil örgütlerin oluşturduğu projelere destek oldu. Beyaz Saray'ın desteklediğiq Profesör Wansoo Im'ın lise öğrencileriyle gerçekleştirdiği haritalama çözümü yüksek kullanıcı sayısına ulaştı. Wansoo Im, New Jersey'de Hispanik (Latin Amerika'dan ABD'ye göç eden topluluklar) gençlerin çoğunlukta olduğu okuduğu Franklin Lisesi öğrencileriyle kasırga sırasında araçlarına benzin bulamayan New York ve New Jersey'de yaşayanlara gaz istasyonları hakkında anında bilgi sunarak "Obama'ya seçim kazandıran Profesör" unvanını kazandı.

BU TEKNOLOJİ HAYAT KURTARI
Profesör Wansoo Im, bazı çevrelerin gözden çıkardığı lise öğrencilerinin kriz sırasında aldığı büyük sorumluluğun altını çizdi. Beyaz Saray yetkililerinin hazırladıkları harita çözümüne destek olmak için öğrencilerin ellerindeki bilgiyi kendileriyle paylaştıklarını ifade eden Profesör Wansoo Im, bunun kriz yönetimindeki başarıya etkisine vurgu yaptı. Im, vizyonlarını "İnsan topluluklarını bir araya getirmek. Coğrafi bilgi sistemlerini toplulukların hizmetine sunacak projelere imza atmak" olarak tanımlıyor. Anlık bilgiler özellikle doğal afetler sırasında coğrafi bilgi teknolojisi ile hayat kurtarıyor.

İŞTE BAŞARILI KRİZ YÖNETİMİNİN ANAHTARI
Facebook, twitter, Google Maps gibi sosyal ağlar ve teknolojinin olanakları sonuna kadar kullanıldı.
Tek elden bilgi akışının sağlanması için uzmanların katkısı ortak çalışmayla kriz masasında toplandı.
İnsanlar artık twitter ve Facebook gibi sosyal ağlardan olayları takip ediyor. Takip bilgileri hızla yanıtlandı.
En büyük hata kasırganın sonuçlarını öngörememek olacağı için önlemler alınarak uyarılar yapıldı
Sivil örgütlere altyapı konusunda destek olundu ve sorumluluk verildi. Şeffaf bilgi akışı açık tutuldu.
Sosyal ağlardan krizin ilerleyeceği safha ve anlık gelişmeleri halkla anında paylaşarak güven sağlandı.
Olayları küçümsemeden, eksikleri sosyal ağlardan takip eden ekip çözüme odaklandı.

BEYAZ SARAY'DAN DESTEK
Beyaz Saray Enerji Ofisi de Profesör Im'in çaışmasına tam destek verdi. Sivil örgütleri ürettikleri çözümlerle sosyal ağlarda kasırga sırasında büyük katkı sağladılar.

KRİZ SOSYAL AĞDAN YAYILIR
Artık Türkiye'de bile milyonlarca insan twitter ve Facebook gibi sosyal ağları kullanıyor. İnsanlar, pek çok gelişmeyi cep telefonundan anında takip ettikleri bu ağlardaki mesajlardan faydalanıyor.
BİZE ULAŞIN