En küçük kasalı PC CeBIT'te

22 ülkenin katıldığı CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı en küçük kasaıl PC Nano 2'nin yanı sıra Türk Telekom'un fiber hizmeti ve Turksat uydusunun buluştuğu merkez oldu

CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı dün kapılarını açtı. Yeni ürün tanıtımlarının yanı sıra Sinerji Zirvesi'yle bilişim uzmanlarını da bir araya getirecek fuar, pazar gününe kadar CNR Expo'da ziyarete açık olacak. 22 ülkeden teknoloji dünyasının pek çok ürün ve hizmetin sergilendiği CeBIT 2012'de, en küçük PC kasasına sahip olan Nano2 serisi, Turksat'ın uydu örneği ve Türk Telekom'un yeni fiber servisleri damgasını vurdu. TechnoPC markalı Nano2, sadece 173.6 mm x 154.6 mm x 26.2 mm boyutlarındaki kasa, 65 watt gibi düşük bir tüketimiyle elektrik faturasını şişirmeyen çözüme sahip.

AVRUPA'NIN 2 KATI

Fuarın açılış töreninde konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin mobil hızlı internet kullanımı konusunda kaydettiği başarıya dikkat çekti. Bakan Yıldırım, "2002'de 23 milyon GSM abonesi varken, bugün 67.2 milyonu aştı. Türkiye'de halen yaklaşık 40.3 milyon 3G abonesi bulunuyor. Yani cep telefonu kullananların içinde yaklaşık yüzde 59 olan bu oran, yüzde 30 olan Avrupa ortalamasının neredeyse iki katı" dedi. Bakan Yıldırım, "Bu yılın ilk 9 ayında da internet kullanımında büyüme devam etti. Sadece 9 ayda mobil internet kullanım miktarı 19 TeraByte'ı buldu" diye konuştu. Artık makinelerin de internet kullanacağını belirten Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: "Artık eşyalar da birbiriyle konuşmaya başlayacak. Evimizdeki buzdolabıyla, fırınla, hatta arabalarımızla iletişim halinde olacağız. Bu da daha çok iş, daha çok araştırma, daha çok işbirliği demek."

OPERATÖRLERE DAVET
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, rekabetten etkilenmemek için operatörleri ortak çalışmaya davet etti. Acarer, "Operatörler artık ortak hareket etmeyi öğrenmeli. Taşıyıcılığını yaptığı altyapıların kullanımı konusunda ortak hedefler koymalı. Yönetim kurulu ile yöneticiler arasındaki fark Türkiye'ye yatırımın önüne geçmemeli. Kâr hedefi pastayı büyütme hareketine darbe vurmamalı" diye konuştu.

YERLİ ULAŞTIRMA PORTALI
Bakan Yıldırım, vatandaşların hem şehiriçi hem de şehirlerarası seyahatlerini yerli ulaştırma portalıyla tek bir noktadan planlanabildiğini söyledi. Bakan Binali Yıldırım, "Artık vatandaşımız İstanbul Beşiktaş'taki evinden, Ankara'nın Emek ilçesindeki bakanlığımıza nasıl gidebileceğini bu portaldan öğrenecek. Buraya ister bilgisayarından girecek, ister cep telefonundan. Tamamen yerli üretim olacak" dedi.

AVUÇ İÇİNDE PC
Yücel Elektronik tarafından üretilen ve yüzde 70'e varan güç tasarrufu sağlan Technopc Nano2'de Intel 847 Dual Core 2MB L3 Cache işlemci bulunuyor. Küçük kasası ile teknolojik bir gelişime öncülük eden Nano2'de, 2/4/8/16 GB DDR3 1333 Mhz bellek seçeneği mevcut. HDMI çıkışı ve üstün grafik performansı ile Full HD filmleri ve oyunları yüksek performansta izleyip oynayabileceğiniz Technopc Nano2 ayrıca Vesa Aparatı ile de LCD monitör arkasına takılarak kullanılabilme avantajı sunuyor. CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı'da tanılan Nano2 dikkatleri üzerinde topladı. Firma mini PC dışında çoklu dokunmayı destekleyen ekranı da fuarda sergilendi.

BİZE ULAŞIN