Tokat’ta Karpuz 40 Kuruş

Tokat’ta Karpuz 40 Kuruş
Tokat Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncular Dernek Başkanı Tayfur Niksarlı, Adana ve Mersin’den Tokat’a getirilen karpuzun kilosunun 40 kuruş, kavunun ise 1 liradan satıldığını söyledi.
Adana ve Mersin’den Tokat haline yaklaşık 850 kilometre uzaklıktan bir günde kamyon ve TIR’larla getirilen karpuz ve kavunlar alıcısını bekliyor. Adana ve Mersin’de tarladan 20 kuruşa aldıkları karpuzu Tokat Halinde kadar nakliye ve işçilik giderleri ile birlikte fiyatının arttığını ifade eden Tokat Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncular Dernek Başkanı Tayfur Niksarlı, marketlerde karpuzun 75 kuruş, kavunun ise 1,50 liradan satıldığını kaydetti. Nakliye masrafları nedeni ile karpuz fiyatlarının tarladan sofraya gelene kadar yüzde 100 oranla arttığına işaret eden Niksarlı, “Bir kamyon karpuzun orada yüklenmesi, yol, mazot masrafları eklendiğinde Tokat sebze haline gelene kadar otomatik olarak fiyatlara yansıyor. Aradaki fiyat farkı bundan kaynaklanıyor. Yaklaşık 850 kilometre uzaktan Tokat’a mal getirmek oldukça masraflı. Ürünün bu nakliyesi sırasında ezilmesi, çürümesi, hava şartlarından dolayı zararı da yine bizler çekiyoruz” dedi.
RAMAZAN AYINDA KARPUZ SATIŞLARI DÜŞTÜ
Ramazan ayında karpuz satışlarının düştüğünü ifade eden Niksarlı, “Bölgemizde havaların da soğuk geçmesi nedeni ile karpuz tüketimi azaldı. Şu anda karpuz fiyatları malın kalitesine göre 40 ile 50 kuruş arasında değişiyor. Tokat’ın Niksar ve Erbaa ilçelerinde karpuz hasadı henüz başlamadı. Kiraz hasadında sona yaklaşıldı. Doğuya, Mersin’e yurt dışına Tokat kirazı gönderdik. Şuan şeftali hasadı başladı. Tokat domatesi hasadı henüz başlamadı. Seralarda ve Erbaa bölgesinde üretim yavaş yavaş başladı” diye konuştu.
BİZE ULAŞIN