El Baskısı Yazmaların Yerini Giysiler Alıyor

El Baskısı Yazmaların Yerini Giysiler Alıyor
Tokat’ta 44 yıldır el baskısı yazma üretimi yapan 56 yaşındaki Hüseyin Er, yazma işini bırakarak el baskısı giysi üretimi yaptıklarını söyledi.
Tokat’ta yazma üretiminde serigrafi baskısının hızına yetişemeyen bazı ustalar el baskısı giysi üretimine ağırlık vermeye başladı. 75. Yıl Yazmacılar Sitesi’nde el baskısı yazma üreten 6 yazmacı ustasından birisi olan Hüseyin Er, turistik bölgeler ve yurt dışına el baskısı olarak yaptıkları elbise, şal, pareo gibi ürünleri sattıklarını söyledi. Yazmadan ziyade daha çok kıyafet üzerine çalıştıklarını ifade eden Er, “Yazma artık makine ile basılıyor onun hızına yetişemiyoruz. Fabrikada günlük 50-60 bin yazma basılıyor. O nedenle kıyafet işine döndük. El baskısı olarak yapılan giysi fiyatlarının 18 ile 35 TL arasında değişiyor” diye konuştu.
El baskısı giysilere bayanların ilgi gösterdiğini ifade eden Er, “Kumaşlarımız yüzde 100 pamuklu kumaş olduğu için talep var. Genelde sahil kentlerinden sipariş alıyoruz. Desenlerimizi de yöreye göre çalışıyoruz. Başta Antalya, Marmaris olmak üzere sezona göre turistik bölgelerin yanı sıra yurt dışına Almanya ve Hollanda’ya ürün gönderiyoruz” dedi.
BİZE ULAŞIN