Saç Ekimi Ne Zaman Yapılmalı?

Çapar Estetik Merkezi kurucusu Op. Dr. Mustafa Çapar, saç ekiminin en ideal ne zaman yapılacağı konusuyla ilgili, “Saç ekiminde en uygun zaman, kişinin kendisinde psikolojik ve maddi anlamda uygun koşulların oluşmasıyla başlar” dedi.
Günümüzde saç ekiminin FUE yöntemi ile yapıldığına dikkat çeken Op. Dr. Mustafa Çapar, "Günümüzde saç ekimi operasyonlarının çoğunluğunu FUE yöntemi ile yapılmaktadır. Cerrahi bir girişim olmadığı için hastalar daha rahat karar vermekte ve bu tekniği tercih etmektedirler. FUE yönteminde saçlar tek tek alınıp saçsız bölgelere nakledilir. Folikül çıkartma işleminden önce donör alandaki saçlar kesilerek 1 mm olacak kadar kısaltılır. Lokal anestezik ilaç ile saç kökü alınacak ve ekim yapılacak olan bölge uyuşturulur. Mikro motor ucu, saç kılını ortalayacak şekilde yaklaştırılır, kılın çıkış açısına uygun olacak şekilde deriye batırılıp çekilir. Kıl, folikül ve onu çevreleyen mikroskobik doku ile birlikte, silindirik bir tarzda kesilmiş olur. Bir mikro penset ile nazikçe çekilir ve foliküler ünite gevşek tabandan ayrılarak gelir. Operasyondaki greftlerin zarar görmesini minimalize eden bu otomatik sistem sayesinde operasyon süreleri kısalmış, zaman biriminde alınan greft sayısı da artmıştır. Foliküler üniteler bu şekilde toplandıktan sonra saçsız alanda açılan çok daha küçük deliklere yerleştirilirler. Her bir foliküler ünite ortalama 2 ile 3 folikül barındırır. Saç ekimine en uygun zaman kişinin kendisini psikolojik ve maddi anlamda uygun koşulları oluşmasıyla başlar. Herhangi bir mevsimde saç ekimi yapılmasının önemi pek yoktur ama şunu belirtmek gerekir ki bazı aylarda saç dökülmeleri mevsim geçişlerinde sıklaşıp azalabilir. Kişi kendi saç yapısına göre bu durumu değerlendirerek ekim işlemine başlayabilir. Bölgemizde saç ekimine ilgi oldukça fazladır. Nadir de olsa bayanlar da saç ekimi yaptırıyorlar. Hatta Arap turistlerin de saç ektirdiklerine rastlıyoruz" dedi.
VÜCUDU FAZLA TÜYLÜ OLANLAR İÇİN ÇÖZÜM YOLLARI
Vücudun tüylenmesinin sebebinin de araştırılması gerektiğine dikkat çeken Op. Dr. Çapar, “Öncelikle aşırı tüylenmenin sebebi araştırılmalı, hormon bozukluğu var ise tedavi edilmeli. Bununla birlikte; tüy dökücü kimyasalların kullanımı, ağda, tıraş vb. gibi yöntemlerle geçici olarak bu tüylerden kurtulmak mümkündür. Epilasyon kalıcı sonuç veren yöntemlerden biridir. Hormon tedavisi görecek kişilerin epilasyonu bu tedaviye eklemesi uygun olur” diye konuştu.
BİZE ULAŞIN