DSİ: Ilısu Barajı her şartta yapılacak

Cuma 15.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 15.05.2009 17:39
ABONE OL
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Projelerden Sorumlu Daire Başkan Yardımcısı Hikmet İçten, Ilısu Barajı'nın her şartta yapılacağını söyledi.

Hasankeyf'te Ilısu Barajı ile ilgili Kaymakam Bilgehan Bayar tarafından bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıya görüşlerini bildirmek amacıyla DSİ, TOKİ yetkilileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kaymakam Bayar, baraj yapılsa da yapılmasa da Hasankeyf'in başka bir yere taşınması gerektiğini belirterek, ''Bu toplantıda ilçenin taşınmasıyla ilgili görüşler alınacak'' dedi.

Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen de Hasankeyf'in sular altında kalmaması koşuluyla barajın yapılmasını istediklerini ve iskan konusuyla ilgili hiç kimsenin görüşünün alınmadığını kaydetti.
DSİ Projelerden Sorumlu Daire Başkan Yardımcısı İçten de yaptığı kısa konuşmasında, ''Evet, Ilısu Barajı her şartta yapılacaktır. Kredi verilmemesi durumunda, milli bütçeden para aktarılarak inşaata devam edilecektir. Barajın yapılacağını herkese açıklıyorum'' dedi.

Daha sonra ilçenin taşınmasıyla ilgili görüşünü açıklayan vatandaşlardan birinin, ''Biz topraklarımızdan ve yerimizden ayrılmak istemiyoruz. Bu konuda da kimseye güvenmiyoruz. Sadece bu kadar kişiyle bu toplantıyı yapmak Hasankeyf halkına ihanettir. Bunu protesto etmek için salonu terk ediyorum'' diyerek çıkması üzerine Kaymakam Bayar, ''Bu arkadaş toplantıyı sabote etmek için gelmiştir. Bunlar istediği kadar çığırtkanlık yapsın, bu işlemlere bir an önce başlanması gerekir'' dedi.

Toplantıda söz alan Doğa Derneği Kampanya Koordinatörü Erkut Ertürk de Türkiye'nin şartları yerine getirmemesi nedeniyle kredi garantilerinin 6 Temmuz 2009 tarihine kadar askıya alındığını hatırlatarak, şöyle dedi:

''Bu nedenle, inşaata başlanması mümkün değildir. Almanya, Avusturya ve İsviçre hükümetleri, kredileri vermeme kararını devam ettirirlerse konsorsiyum dağılmış olacak ve bu konuda yeni bir süreç başlayacaktır. Hükümet Ilısu Barajını milli bütçeden yapmaya karar verirse yeni bir ihalenin süreci başlamış olur. Bu da en erken şekilde 2-3 yılda tamamlanır. Türkiye'nin Avrupa Birliğine giriş sürecinde de Avrupa ülkelerinin barajın yapılmasına karşı çıkacakları muhtemeldir.''