19 Mayıs ruhunu Samsun'da yaşamak

Cuma 22.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 22.05.2009 11:12
ABONE OL
Samsun Turizmciler Derneği Başkanı Mustafa Yavuz, Kurtuluş Savaşı'nın başladığı kent olan Samsun'un, 19 Mayısta yeterince turist çekemediğini söyledi.

Yavuz, Büyük Önder Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da ilk adımı atarak Kurtuluş Savaşı'nı başlattığı kent olan Samsun'un turizm açısından hak ettiği yerde bulunmadığını ifade etti.

Samsun'un Cumhuriyet tarihindeki önemine işaret eden Yavuz, Çanakkale ile Samsun'un bu yönde aynı açıdan ele alınabileceğini belirtti.

Başta öğrenciler olmak üzere çok sayıda yerli ve yabancı turistin Çanakkale'yi ziyaret ettiğini söyleyen Yavuz, 19 Mayısta ise Samsun'u ziyaret edenlerin resmi programda yer alan katılımcılarla sınırlı kaldığını kaydetti.''Samsun da Çanakkale kadar turist çekebilmeli'' diyen Yavuz, şöyle devam etti:

''19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nda Samsun'da güzel etkinlikler yapılıyor ama bu etkinliklerin çoğu Samsun'la sınırlı kalıyor. Turizmcinin gözünden baktığınız zaman ''Bu etkinliklerden Samsun yeterince yararlanıyor mu ? ekonomik anlamda yeterince yararlanabiliyor mu ?'' sorusunu kendimize sormamız gerekiyor. Samsun'da, 19 Mayıs gibi Türkiye tarihini yakından ilgilendiren çok önemli bir dönemde Çanakkale'deki hareketi bekliyoruz. Bir filmden veya televizyon
dizisinden sonra Kapadokya'da ortaya çıkan hareketi bekliyoruz. Samsun'daki 19 Mayıs ile Çanakkale Zaferi bir bütünün parçaları. Çanakkale'ye ne kadar insan gidiyorsa 19 Mayıs haftasında Samsun'a da o kadar insan gelmeli. Böyle bir karşılaştırma yaptığımız zaman Çanakkale'ye dışarıdan gelen insan sayısı ile Samsun'a gelen insan sayısı arasında muazzam bir fark var.''

''ÖĞRENCİLER 19 MAYISTA SAMSUN'U GÖRSÜN''

Samsun Turizmciler Derneği Başkanı Yavuz, Samsun'da 19 Mayıs ruhunun yaşatılabilmesi için Çanakkale'de olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığının, öğrencilerin 19 Mayıs haftasında
Samsun'u görmelerini sağlaması gerektiğini belirtti.

Bunun bir gezinin yanı sıra bir ders olduğunu vurgulayan Yavuz, böylece öğrencileri büyük zaferin ilk adımı olan bir kenti ve o tarihi süreci daha yakından tanıma fırsatı yakalayabileceklerini söyledi.
Samsun'un Valiliğiyle, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğüyle, belediyeleriyle, sivil toplum kuruluşlarıyla yapması gerekenin ulusal ve uluslararası organizasyonlar hazırlayarak 19 Mayıs ruhunu Samsun'da yaşamak isteyecekleri kente çekmek olduğunu anlatan Yavuz, etkinliklerin birkaç günle sınırlı kalmaması, faaliyetlerin bir hafta 10 gün sürecek şekilde hazırlanması gerektiğini de vurguladı.
Yavuz, Samsun'un ''19 Mayıs'' markasını en iyi şekilde kullanması gerektiğini, bunun aynı zamanda kentin tarihi, doğal ve kültürel değerlerinin tanıtımı için de bir fırsata dönüştürülebileceğini sözlerine ekledi.