Samsun'da Amazon kenti

Cuma 22.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 22.05.2009 11:11
ABONE OL
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay,''Türkiye eğer önümüzdeki yıllarda dünya milletler ailesinin çok özel, çok saygın üyelerinden birisi olacaksa önce yaşadığımız mekanları derleyip toparlamamız gerekiyor'' dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere dün Samsun'a gelen ve geceyi Samsun'da geçiren Günay, bu sabah Ordu'ya hareketinden önce Büyükşehir Belediyesince Batı Park alanında oluşturulan ve yaklaşık 2 ay sonra tamamlanacak minyatür Amazon Kenti'ndeki çalışmaları inceledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Vali Hasan Basri Güzeloğlu'nun da eşlik ettiği Günay, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Günay, burada yaptığı açıklamada, çalışmanın ''etkileyici'' olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
''Samsun'un yüzünü değiştirecek bir çalışma. İnanılmaz yeni çekim merkezi oluşturuluyor. Kentlerin yüzü son yıllarda bu yapıcı çalışmalarla gerçekten değişiyor. Yerleşim mekanlarımız kent haline gelmeye; bu yerleşim yerleri bir yığınak olmanın ötesine evlerin, sokakların birbirinin üzerine tırmandığı, labirente dönüştüğü bir yığınak olmanın ötesine, çağdaş, yaşanılır kentler haline geliyor.
Buna da ihtiyacımız var. Türkiye eğer önümüzdeki yıllarda dünya milletler ailesinin çok özel, çok saygın üyelerinden birisi olacaksa önce yaşadığımız mekanları derleyip toparlamamız gerekiyor.''
Turizmde yakalanan ivmenin sürdürülmesinin önemine de işaret eden Günay, ''böylesine bir çalışmada emeği geçen başkanımıza teşekkür ediyorum. Yaklaşık 2 aylık çalışmanın ardından tamamlanacak. Bu çalışmanın açılışına başbakanımızı getirmeye çalışacağım. Samsun'un yüzünü değiştiren bir çalışma olmuş' diye konuştu.

HEKTOR ANITI

Akdeniz'den gelen gemilerin Çanakkale Boğazı'na girerken Gelibolu Yarımadası'ndaki Abide'nin görüldüğünü ifade eden Günay, şunları kaydetti:

''Anadolu topraklarında da Troya Savaşları'nı simgeleyen bir Hektor anıtı hayalim var. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı buraya bu Amazon heykelini dikmişse, biz de sanıyorum ki bu hayali gerçekleştirme konusunda adımlar atabiliriz; O da 20-30 metre civarında, Bütün Anadolu'ya gelen gemilerin görebileceği. Çünkü benim inancım şudur: Bu topraklarda geçmişten bu yana ne yaşanmışsa, kimler yaşamışsa hepsi bizimdir. Türkiye Cumhuriyeti her türlü ağacın, mabedin, eski taşın, fidanın her şeyin toplamıdır. Bunu daha önce Fatih Sultan Mehmet de söylemiş, Mustafa Kemal Atatürk de söylemiş. Bu tarih bilincini yeniden ayağa kaldırmamız gerekiyor. Hektor benim gözümde Anadolu topraklarını savunan, 10 bin yıl önce savunan Anadolu Mehmetçiklerden birisidir. Zaten Mehmetçiğe benzeyen bir Hektor düşünüyorum.''

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, incelemelerin ardından Ordu'ya gitmek üzere kara yoluyla Samsun'da ayrıldı.