Ege kasabaları

İster denizine tutkun olun, ister tatlı esintilerine... İster gündoğumuna, ister günbatımına... Tarihi dokusu, taş evleri, dar sokakları, doğası, yemekleri, otları, pazarları ve çiçek kokularıyla Ege kasabaları, bahar ve yaz aylarında insanı kendine çeker

Pazar 24.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 24.05.2009 16:08
ABONE OL
Alaçatı
Sörf ve taş ev meraklılarının 1990'lardan sonra keşfettiği Alaçatı, kısa sürede vazgeçilmeyen tatil yerleri arasına girmeyi başardı. Her yer apartmanlarla dolarken, Alaçatı kentsel SİT alanı ilan edildiği için kendini bu istiladan koruyabildi. Bir yarımada üzerine kurulu olan Alaçatı, birbirinden güzel koyları ve butik otelleriyle dikkat çekiyor. Alaçatı'ya girer girmez gözünüze çarpan yeldeğirmenleri ise 1850-1900 yılları arasında inşa edilmiş. Yerel otlarıyla yapılan yemeklerini de unutmamak lazım. Alaçatı, Nedim Atilla, Öncel Öziçer, Saffet Emre Tonguç ve Kumru Sağlam İşbilen'in tercihleri arasında yer alıyor. (Aldığı oy: 4)

Ayvalık
Arnavut kaldırımlı sokakları, 200 yıllık Rum evleri, kiliseleri, kuyuları ve tarihi sarnıçlarıyla Ayvalık'ı kelimelerle anlatmak kolay değil. Zeytin ağacının ve zeytinyağının başkenti olarak bilinen Ayvalık'ı tutkunları ''Anlatılmaz, yaşanır tadında bir rüya," diye tanımlar. Sahilinde denizden esen tatlı rüzgâra zeytinyağı kokusu da eşlik eder. Hele bir de Şeytan Sofrası'ndaysanız, günbatımı da hediyesidir keyfinizin. En güzel Ege mezelerini Cunda Adası'nda yersiniz. 1973'te Türkiye'de ilk kez bir kasaba, tarihsel SİT alanı ilan edildi. Burası da Ayvalık-Cunda. Böylece mübadeleden kalan mimari doku korundu. Levent Üzümcü, Nedim Atilla, Saffet Emre Tonguç ve Tolga Topçu Ayvalık'a oy veriyor. (Aldığı oy: 4)

Foça
İzmir' e 70 km. uzaklıktaki Foça, eski ve yeni Foça diye ikiye ayrılıyor. Korunmuş olanı Eski Foça, önde balıkçı tekneleri, arkada mavi denizi ve küçücük adacıklarla bir resim gibi uzanır. Daracık taş sokakları, nesli tükenme tehlikesi altındaki fokları ve horoz sembolüyle bilinir. Eski Foça, Mersinaki koyları, kumsalları, balıkçı lokantalarıyla keşfedilmeye değer. Nedim Atilla, Foça ile ilgili bir tarihi gerçeği hatırlatıyor: "2009, Fransa'da Türk Mevsimi olarak kutlanacak. Foçalılar da Marsilya, güney Fransa'yı kuranlar olarak tarihte yer alıyor." Nedim Atilla, Tan Sağtürk, Tayfun İşbilen ve Bora Ercan'ın oylarını aldı. (Aldığı oy: 4)

Assos
Antik Yunan filozoflarından Aristo'nun üç yıl burada yaşamayı seçmesi boşuna değil. Taş evleri, zeytin ağaçları, çipurası ve Kaz Dağları'nın doğal zenginliğiyle Assos'un yeri başka. Kuzey Ege'nin en gözde tatil yerlerinden Assos, her daim esen rüzgârlarıyla da meşhur. Çevredeki koyları, tatilcilere kafa dinleme imkânı sağlıyor. Seyahat rehberi Saffet Emre Tonguç, "Athena Tapınağı, Anadolu'nun ilk Dorik üsluplu tapınağı. Bu tapınaktan Midilli Adası manzarası ve günbatımı muhteşem," diyor. Assos, Tayfun İşbilen, Saffet Emre Tonguç ve Kumru Sağlam İşbilen'in oylarını aldı. (Aldığı oy: 3)

Birgi
İzmir' den 70 km. ileride bulunan Birgi, kışın Egelilerin kar sürpriziyle karşılaşmak için gittiği kasabalardan biri... Öncel Öziçer'e göre "Dede Türbesi'nde zaman geçirmek, insanın ruhunu arındırıyor. Tekerlek büyüklüğündeki köy ekmekleri özellikle tavsiye edilecek kadar lezzetli." Saffet Emre Tonguç da Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinin olduğu Çakırağa Konağı ve diğer ahşap evlerinin, geçmişe yolculuğun anahtarı olduğunu söylüyor. Birgi, Öncel Öziçer, Bahadır Eryılmaz ve Saffet Emre Tonguç'un listesinde. (Aldığı oy: 3)

Çeşme
İzmir'in batısında yer alan Çeşme, yaz aylarının en hareketli turistik yerlerinden. Bugün müze olarak kullanılan kalesi, Osmanlı'dan kalan kervansarayı, masmavi denizi ve rüzgârları ilk akla gelen özelliklerinden. Rehber Tayfun İşbilen, "Yazın canlı, eğlencesi bol. Güneşin Sakız Adası üzerinden batışı ise kaçırılmamalı," diyor. Çeşme Levent Üzümcü ve Tayfun İşbilen'in listesinde yer alıyor. (Aldığı oy: 2)

Datça

Akdeniz ve Ege'nin buluşma noktasındaki yarımadada kurulu olan Datça, çam ormanları, tarihi Knidos liman kenti ve kültürel zenginlikleriyle dikkat çekiyor. Mavi bayraklı plajları, koyları, balı ve balıkları çok ünlü. Doğa yürüyüşü tutkunları için yürüyüş parkurları da var. Datça'ya yolu düşenler Eski Datça'ya da uğrayıp, Can Yücel'in eserlerinin sergilendiği Canevi'ni de görebilir. Levent Üzümcü ve Tolga Topçu, Datça'ya oy veriyor. (Aldığı oy: 2)

Karaburun
(Aldığı oy: 2)
Aynı adlı yarımadanın ucunda bulunan Karaburun, tenhalığı nedeniyle özellikle sakinlik arayanların cenneti. Konumu nedeniyle açık denize baktığı için denizi çok temiz ve berrak. Kumsaldan çok kayalık yapıya sahip olan Karaburun, sualtı zenginliği açısından özellikle dalış meraklılarının ilgisini çekiyor. Balıkçılık ile ilgilenenler için birçok imkân sunan Karaburun, esintileri sayesinde de sörf meraklılarının ve kavurucu yaz aylarını rahat geçirmek isteyenlerin tercih ettiği yerlerden biri. Tan Sağtürk ve Bora Ercan oy veriyor.

Şirince

Şirince, İzmir'in Efes harabeleriyle ünlü Selçuk ilçesinin 8 km. doğusunda üzüm bağları, şeftali bahçeleri ve zeytinliklerle çevrili bir yamaçta yer alıyor. Denizi görmese de Ege'nin en kendine özgü kasabalarından biri... Eski Rum evlerine hayran kalmamak mümkün değil. Çocukluğunun bir bölümü Şirince'de geçen Yunan yazar Dido Sotiriu, Benden Selam Söyle Anadolu'ya adlı kitabında, "Şu yeryüzünde cennet diye bir yer varsa Şirince olmalı," diyor. Tayfun İşbilen ve Kumru Sağlam İşbilen, Şirince'yi öneriyor. (Aldığı oy: 2)

Tire
İzmir' e 81 km. uzaklıktaki Tire, tarihi yapıları, el sanatları, çarşısı, yöresel yemekleri ve 3 bin yıllık tarihiyle ünlü. Meşhur tireköftesi ve otları, özellikle yemek meraklılarını çekiyor. Özellikle salı günleri kurulan pazarı da görülmeye değer. Tan Sağtürk, "Güzel tarafı ayak üstü bir yer olmaması. Hatmi çiçekleri, yazın güzel kasabayı daha da güzelleştirir," diyor. Tire, Bahadır Eryılmaz ve Tan Sağtürk'ün görülmeye değer Ege kasabaları listesinde yer alıyor. (Aldığı oy: 2)

Alaçatı * * * *
Ayvalık
* * * *
Foça
* * * *
Assos
* * *

Saffet Emre Tonguç (Seyahat rehberi-gezi yazarı)
Assos
Birgi
Alaçatı

Ayvalık Tolga Topçu (Seyahat rehberi)
Ayvalık
Altınoluk
Datça

Bozdoğan Kumru Sağlam İşbilen (Seyahat rehberi)
Assos
Şirince
Alaçatı

Didim Bahadır Eryılmaz (Seyahat rehberi)
Birgi
Tire

Aphrodisias-Karacasu Bora Ercan (Yoga eğitmeni-yazar)
Karaburun
Foça
Babakale

Akyaka Levent Üzümcü (Oyuncu)
Ayvalık
Çandarlı
Datça
Çeşme

Öncel Öziçer (SABAH yazarı)
Alaçatı
Mordoğan
Birgi

Kapıkırı-Heraklia (köy) Tan Sağtürk (Balet)
Karaburun
Selçuk
Tire

Foça Nedim Atilla (Gazeteci)
Ayvalık-Cunda
Foça
Alaçatı

Urla Tayfun İşbilen (Rehber-serbest gazeteci)
Foça
Assos
Şirince
Çeşme

Diğerleri
Altınoluk
Babakale
Bozdoğan
Çandarlı
Didim
Karacasu
Urla
Selçuk
Tire