Avrupa'nın Kudüs'ü Bosna gözyaşlarını sildi

Perşembe 11.06.2009 17:18
Güncelleme: Perşembe 11.06.2009 17:21
ABONE OL
Modern kıta Avrupa'nın kar beyazı gelinlikli kızıydı Bosna. Yugoslavya'nın parçalanmasından sonra dünya tarihinin en uzun kuşatmalarından birini yaşadığında büyük Sırbistan hayalini kuranlar 11 binden fazla Müslümanın kanıyla kirlettiler beyaz gelinliğini. 1995'te biten kanlı savaş gelinliğiyle ölen Bosna ardında kanlar içinde yaralı bir bebek bıraktı. Beyaz kumaş ölülerinin doldurup taşırdığı mezar taşlarına dönüşmüştü bu kez. Sessiz Bosna ölülerine ağlayan yaralı bir bebekti artık. Bosna Hersek dediler bu yaralı bebeğe. Savaştan sonra geçen 13 yılda tıpkı yüzyıldır olduğu gibi, üç dinin de üç halkın da barış içinde yaşadığı bu bölgede yeni bir ülke doğdu küllerinden yeniden. Osmanlı hakimiyetinde geçen 500 yılın köklü izlerini taşıyan Bosna Hersek her doğan güne daha içten gülümsüyor artık. İstanbul'dan ülkenin başkenti Saraybosna'ya 1 saat 45 dakikalık bir uçak yolculuğuyla ulaşılıyor. Saraybosna'nın 'eski şehir' denilen meşhur Başçarşısı turistlerin ilk gittiği yer. Meydandaki sebil çeşmesi, Gazi Hüsrev Bey Camii'yle tam karşısındaki medrese, esnafı ve özgün mimarisi ile Eminönü'nü andırıyor. Başçarşı'dan yukarı doğru çıkan Arnavut kaldırımlı dar sokak görülmeye değer. Ülkenin kurucusu Aliya İzzetbegoviç'in anıt mezarının bulunduğu tepeye giden yolda el zaanatkârlarının küçük dükkânlarını dışarıdan izlemek bile tarif edilemez bir zaman yolculuğu fırsatı tanıyor size. Başçarşı'nın dar sokaklarında ilerlerken 'burek' yazan tabelalar hiç de bize uzak olmayan bir tadın sinyalini veriyor. Sıcak Bosna halkının lezzetli böreğini tattıktan sonra tıpkı bizimkilere benzeyen kahvehanelerden birine dalıp Bosna kahvesi içmemek olmaz. Bosna Savaşı sırasında bombalanan binaların üzerinde hâlâ görünen kurşun delikleri savaşın soğuk esintisiyle içimizi üşüttüğü anda güzel Saraybosna'yı tankla değil, sularıyla kuşatan Miljacka nehrinin 'yeşil gözleri' imdadımıza yetişiyor. Akşam saatlerine doğru çan sesleri ezan seslerine karıştığında Bosna Hersek'in savaş için seçilen en kötü sahne olduğunu bir kez daha düşünüyoruz.

HODZİÇ'İN RESTORANI

Galatasaray'da 80'li yıllarda oynayarak Türkiye'de gol kralı olmuş Tarık Hodziç'in sahibi olduğu restorana mutlaka uğrayın. Hodziç'in restoranın bulunduğu binanın yan cephesini Galatasaray renkleriyle boyattığını görünce ister istemez.

NASIL GİDİLİR?

SARAYBOSNA

* Lion Hotel (Küçük butik hotel hem temiz, hem konforlu, merkezde ve ekonomik): +38733236137
* Radon Plaza (Lüks arayanlara): +38733752900
* Kibe Restoran (Bosna mutfağını tatmak isteyenlere): +38733 441936
* Hodzic Restoran ( Galatasaraylı eski futbolcu Tarık ile tanışmak isteyenlere): +38733532866

MOSTAR


* Suzan'ın Evi (Doğma büyüme Bosna'lı Suzan'ı eski şehirde kime sorsanız gösterir. Karbeyazı çarşafları tertemiz evi ve güzel İngilizcesiyle Suzan geceliği 25 avroya size Bosna misafirperverliğini gösteriyor.)
* Kriva Cuprica (Mostar Köprüsü'nün büyüsünü bu kadar yakınındaki bir hotelde geceliği 67 avroya konaklayarak, şırıl şırıl akan nehir sesiyle uyanarak yaşayabilirsiniz): +387036550953
* Restoran Europa (Bosna mutfağının tüm lezzetlerini sunan turistlerin uğrak yeri bir mekân): Stara Ilicka bb - 88 000
* Cevabcı küçük büfeler (Cevab Bosnalılar'ın köfte ekmeği. Ucuz alternatif isteyenler adım başı bulabilir.)

BOSNA'DAN DAVET VAR

Mostar ziyaretinizi sıcak kanlı ve dost Bosna halkının evlerinde kiraladıkları odalarda kalarak taçlandırın. Zira Mostar'ı Mostar'dan biri gibi yaşamak son derece huzurlu ve keyif verici. Başbakan Nedzad Brankoviç kendisiyle makamında yaptığım görüşmede bana "Biz üç dininin, üç farklı etnik kökenin birleştiği ve yüzyıllar boyunca da böyle yaşamış bir ülkeyiz. Sorunlarımız hep dışarıdan ithal edilmiştir. Bosna halkının ortak isteği modern temeller üzerine oturmuş Bosna Hersek'in Avrupa Birliği üyesi olmasıdır. Güçlü turizm potansiyelimiz dahilinde Türk kardeşlerimizi de atalarının bıraktıkları toprakları görmeye davet ediyoruz," dedi. Uzaktaki kardeşin davetine cevap verin ve kendinize bir iyilik yapıp bu sene klişelemiş tatil seçenekleri yerine Bosna Hersek'e gidin. Bosna gerdanlığını takmış sizi bekliyor olacak. Türk Hava Yolları ve Air Bosna her hafta İstanbul'dan düzenli seferler düzenliyor.