Van Gölü'nün "Kuşadası"

Van Gölü üzerindeki adalardan biri olan Adır Adası, bozulmayan doğal yapısı ile martıların yaşam alanı haline geldi. Göl ve sahiliyle bir tatil bölgesini anımsatan Adır Adası'na civar köylüler Van'ın ''Kuşadası'' diyor.

Cuma 12.06.2009 12:28
ABONE OL
Van'da Yaylıkara köyüne bağlı Döşeme mezrasından, motorlu teknelerle 20 dakikada ulaşımın sağlandığı Adır Adası, bozulmayan doğal yapısı ile özellikle martılara ev sahipliği yapıyor. Adada diğer kuş çeşitleri de yaşıyor.

Martıların yaşam alanının bozulmaması için turizme açılmayan adayı, zaman zaman yöre halkı ziyaret ediyor. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri, martıların bu adada özgür olduğunu, adanın çok fazla kişi tarafından ziyaret edilmesi durumunda dengenin bozulabileceğini söylüyorlar. Yaylıkara köylüleri ise aldıkları iki tekneyle köy halkını ve gelen misafirleri adaya taşıyarak, kuş sesleri arasında piknik yapıyor.

Köy halkından Murat Yelden, adadaki martı seslerinin köylerine kadar geldiğini belirterek, yöre halkının Adır Adası'na ''Kuşadası'' demeye başladığını anlattı. Yelden, ''Sabahları martı sesleriyle uyanıyoruz. Gece de çeşitli kuş sesleri köyümüzü sarıyor. Burası cennet gibi bir yer. İstiyoruz ki Türkiye'deki herkes buraya gelsin, burada dinlensin, doğayla başbaşa kalsın'' dedi.