Adıyaman turistleri bekliyor

Çarşamba 24.06.2009 15:04
Güncelleme: Çarşamba 24.06.2009 15:36
ABONE OL
Planlı Mağarası'nda yapılan araştırmalar, Adıyaman'ın tarihinin 40 bin yıl öncesine dayandığını gösteriyor. Özellikle, Kommagene Krallığı'na ait dev tanrı heykellerinin bulunduğu Nemrut Dağı, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

*FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ!

Adıyaman'a gelen turistler kültür ve inanç turizmi için en önemli bir merkez olan Nemrut Dağı'nın yanı sıra Adıyaman Kalesi, Kahta Kalesi, Perre Antik Kenti, Mor Petrus Mor Paulos Kilisesi, Ulu Cami, Mahmut Ensari Türbesi, Oturakçı Pazarı, Adıyaman Müzesi, Oturakçı Pazarı, Tuz Hanı gibi yerleri gezebilir. Kent merkezindeki Mor Petrus Kilisesi'ne gelen turistler, pazar günleri yapılan ayini de izleyebilir.

Gölbaşı ilçesi sınırlarınında bulunan ve 40 bin kuşa ev sahipliği yapan Gölbaşı Doğal Milli Parkı, Besni ilçesi yakınlarındaki eski Besni ören yeri de önemli mekanlar arasında.

Turistler Nemrut Dağı'ndan güneşin doğuşunu ve batışını seyretmek için geldikleri Adıyaman'da, her türlü kebap ve tatlı çeşidinin yanı sıra yöresel yemekler olan Adıyaman tavası, peynirli ekmek, peynir helvası, şıllık tatlısı gibi yöresel yemekleri de tadabilirler.

Yerli ve yabancı turistler, kentten ayrılırken özelikle Gölbaşı Caddesi'nde bulunan Kadınlar Çarşısı'nda genç kızlar tarafından yapılan yöresel kıyafetlerin giydirildiği besi bebek ve değişik el ürünleri olmak üzere, Nemrut heykelciklerinden alabilirler.