"Fırat'ın incisi"

Çarşamba 24.06.2009 15:06
Güncelleme: Çarşamba 24.06.2009 15:36
ABONE OL
Dünyanın en eski, Türkiye'nin de tarih ve kültür turizmi açısından en önemli merkezlerinden Şanlıurfa'yı ziyaret etmek isteyenler en az 3-4 gününü bu kente ayırması gerekiyor.

*FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ!

GAP turları kapsamında ziyaret edilen Şanlıurfa'ya, Gaziantep yönünden gelen turistler, ilin girişinde ''Fırat'ın incisi'' Birecik ilçesi karşılıyor. Karasal iklimin hakim sürdüğü bölgeye gelenler, burada kendilerini sahil kentindeymiş gibi hissedebiliyor.

Fırat Nehri üzerindeki yarım asırlık Birecik Köprüsü'nden geçen ziyaretçiler, burada verecekleri molada, Fırat Nehri'nin kenarındaki lokantalarda nehrin balıklarından tadabilir.

Yemeğin ardından ilçe merkezinin kuzeyinde, nesli tükenmekte olan ve dünyada sadece Nil Nehri ve bu bölgede koloni halinde yaşayabilen kelaynak kuşlarının bulunduğu Kelaynak Üretme İstasyonu'nu gezen tatilciler, Birecik'e yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Birecik Barajı'nda, bir bölümü su altında kalan Halfeti ilçesine geçebilir.

Burada tekneyle geçilecek, İncil'in bir nüshasının yazıldığı yer olarak bilinen Rumkale, görülebilecek önemli yerler arasında bulunuyor.

İki ilçedeki bir günlük ziyaretin ardından konaklamak için Halfeti'ye 120 kilometre uzaklıktaki Şanlıurfa kent merkezine geçen turistlerin ertesi gün de kentin simgesi tarihi Balıklıgöl'ü muhakkak ziyaret etmeleri gerekir.

Burada 3 dinin atası olarak kabul edilen Hz. İbrahim'in doğduğu mağara ve zamanın zalim kralı Nemrut tarafından ateşe atıldığı gölü ziyaretinin ardından, yine Hz. İbrahim'in atıldığı mancınıkların bulunduğu yer olarak kabul edilen tarihi Urfa Kalesi'ne çıkarak kenti seyredebilir, kalenin eteklerinde bulunan Çift Mağara'da ''Mırra'' ya da kendine has lezzetiyle Menengüç kahvesini yudumlayarak, yorgunluk atabilirler.

El sanatları ürünlerinde alternatifi bol olan tarihi çarşıların gezilebileceği Şanlıurfa'da, fasıllar halinde yöresel müziklerin sunulduğu sıra gecelerine katılıp, içli köfte ve çiğ köfte gibi çeşitli yöresel yemeklerin tadına varılabilir.

Türkiye'nin en geniş koleksiyonlarından birine sahip Şanlıurfa Müzesi ve Haleplibahçe Mozaikleri'nin yanı sıra, merkezden 18 kilometre uzaklıktaki, insanlık tarihinin en eski tapınaklarının bulunduğu Göbeklitepe'yi gezen tatilciler, kent merkezindeki ziyaretlerinin ardından Cumhuriyet tarihinin en önemli projelerinden Atatürk Barajı'nı görmeden kentten ayrılmamalılar.

Tatilciler, konik kubbeli evleri ve farklı mimarisiyle dikkati çeken Harran ilçesini de görmeli. Halk mimarisinin ürünü olan konik kubbeli evlerinin geçmişi 150-200 yıl öncesine dayanıyor.

Dünyanın ilk İslam üniversitesinin kalıntılarının bulunduğu ilçede, rasathane, Emeviler döneminden kalma Ulu Cami, misafirleri farklı tarihlere taşıyor.

İlçe merkezinin ardından buraya 15 kilometre uzaklıktaki Şuayp Peygamberin yaşadığı ''Şuayp Şehri'' ile ardından Hz. Musa'nın çobanlık yaptığı ve tarihi kuyusunun bulunduğu rivayet edilen Soğmatar da görülmesi gereken yerlerden.

Mardin-Şanlıurfa karayolunda yolculuğa devam eden tatilciler, Şanlıurfa'ya 90 kilometre uzaklıktaki Viranşehir ilçesine varmadan, Eyyüp Peygamber'in makamının bulunduğu ve aynı adı taşıyan beldeyi de görebilir.