Kapadokya'nın kaderi elinizde

Cuma 26.06.2009 17:31
Güncelleme: Cuma 26.06.2009 17:37
ABONE OL
Kapadokya, ''Dünyanın 7 Doğal Harikası''ndan biri olmaya aday. Ancak, ''harikaların'' halk oyuyla belirleneceği yarışmada, ilk elemeye 11 gün kala Sırbistan'daki Kapadokya'nın ''minyatürü'' şeklindeki oluşumlar birinciliğe yükselirken, eşsiz güzellikteki Kapadokya 23. sırada bulunuyor.

''Dünyanın Yeni 7 Harikası''nı yaklaşık 100 milyon kişinin telefon ve internet sitesinden kullandığı oylarla 2007'de seçen İsviçre merkezli New7Wonders Vakfı, şimdi de ''Dünyanın 7 Doğa Harikası''nı keşfe çıktı.
Geçen yarışmada, adaylar arasında yer alan Ayasofya, yeterli oy alamaması nedeniyle ''Yeni 7 Harika'' arasında yerini alamamıştı. Bu kez de 7 kategoride 222 ülkeden 261 beldenin katıldığı yeni yarışmaya, peribacaları ve tarihiyle Anadolu'nun en güzel mekanlarından olan Kapadokya ''mağaralar ve doğal oluşumlar'' kategorisinde aday.

Ancak ilk elemelerin 7 Temmuzda biteceği ve 11 ''harika''nın finale kalacağı yarışmada, Kapadokya henüz 23. sırada, Sırbistan'nın Kapadokya'nın ''minyatürü'' şeklindeki Djavolja Varos'u ise birinciliği kaptırmıyor.

''KEŞKE SAHİP ÇIKSAK'

Kapadokya'nın ''Dünyanın 7 Doğal Harikası'' adayı olması için çaba sarf eden, destinasyonun yarışmadaki ''resmi olmayan'' destekçisi konumundaki firmanın sahibi Refik Kutluer, AA muhabirini sorularını yanıtlarken, bu yarışmanın Türkiye'nin önemli bir değerinin dünyaca tescillenmesi adına çok önemli olduğunu söyledi.

Halk oylarına dayalı olduğu için yarışmada en fazla ülke vatandaşlarının konuyu sahiplenmesinin önemli olduğunu belirten Kutluer, şunları kaydetti:

''Örneğin Yeni 7 Harika seçildiğinde, Brezilya'daki Kurtarıcı İsa Heykeli'nin büyüklüğü dışında hiçbir özelliğinin olmadığını görürsünüz. Ne tarihi ne de özel bir yapımı ne hikayesi var ama Brezilya bu işe o kadar sahip çıktı ki bizzat devletin kendisi kampanya yaptı, hatta 'İsa'ya oy ver'' diye bunu dini olay haline dönüştürdüler ve sonunda da başarılı oldular.

Halbuki Ayasofya hem mimarisi hem tarihiyle eşsiz bir harikaydı ve dünyanın 7 harikasından biri olmalıydı ama Türk halkı bu yarışmayı bilemediği için ne yazık ki bu fırsatı kaçırdık.''
Kutluer, bu yeni yarışmada ise 7 kategoriden sadece birinde Türkiye'nin bir değerini aday gösterebildiklerini dile getirerek, ''Keşke ülke olarak konuya sahip çıksaydık, şimdi en az 10 adayımız olurdu'' diye yakındı.

Ancak, şimdi de Türkiye'nin tek adayı olan Kapadokya'nın durumunun tıpkı Ayasofya gibi kritik olduğunu vurgulayan Kutluer, ''Düşünün, şu an Sırbistan birinci sırada ve oradaki oluşumlar Kapadokya'nın köşesi kadar ve Kapadokya gibi tarihi ve hikayesi de yok ama Sırbistan sahip çıkıyor'' dedi.

''RESMİ DESTEK GELMEZSE DİSKALİFİYE OLACAĞIZ''

Kutluer, Kapadokya'nın gerilerde kaldığına dikkat çekerek, şunları kaydetti:
''Oylama ilk başladığında ümitle birkaç ay bekledim ama baktım ki Kapadokya 30. sırada. Nevşehir Valiliği, belediye başkanlığı, turizm sektörü, sivil toplum kuruluşları hiçbir şey yapmıyor ve bilgisizlik var, halkın haberi olamıyor. Baktık olmuyor harekete geçtik. Her belde için Destekleme Komitesi oluşturulması gerekiyordu, hemen talip olduk. Web sayfası hazırladık, Facebook'ta sayfa açtık, mailler gönderdik. Şimdi Kapadokya 23. sıraya geldi.

Ancak bir sorun var. Yarışmada her beldenin arkasında resmi bir kurumun olması gerekiyor. Bunu ya Valilik ya belediye ya da Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi kurumlar yapmalı. Çünkü resmi desteği olmayan beldelerin oylarını bir potada tutuyorlar, bu da oy sayımızı tam göstermiyor ve ilk 11'e girsek bile hala resmi destek gelmezse Kapadokya, diskalifiye olacağız.''

''DON KİŞOT GİBİ HİSSEDİYORUM''

Bu duruma çözüm bulmak için birçok resmi otoriteyle görüştüğünü ancak sonuç alamadığını belirten Kutluer, diğer adaylarda böyle bir sorun yaşanmadığını bildirdi.

Refik Kutluer, yarışmada ikinci aşamaya geçen beldelerde tanıtım filmleri ile kataloglar yapılacağını ve bunların tüm dünyaya dağıtılacağını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Vakıf, bunu kendi bütçesi ve imkanlarıyla yapacağını belirtiyor. Ancak, yarışmaya katılanlarla resmi destek verdiklerine dair sözleşme yapılıyor ve resmi destekçiden çekim konularında yardım isteniyor. Ama bu zorunluluk değil, kurum kendi isterse. Çünkü Vakıf Başkanı bana bir yazıyla resmi destekçiden maddi talep olmayacağını bizzat bildirdi. Ama bizim kurumlarımız bu konuyu 'endişe' sayıp Kapadokya'nın arkasına resmi destekçi olmayı kabul etmiyor.

Kendimi şu aşamada Don Kişot gibi hissediyorum. Aslında bu benim işim değil, bundan da hiçbir çıkarım olmayacak. Kapadokya'da ne acentem var ne otelim, ülkemi sevdiğim için yapıyorum ama anlatamıyorum. Sırbistan Kapadokya kadar olmayan bir yere resmi destek veriyor, biz vermiyoruz.''

Yine de vatandaşlardan ve medyadan destek beklediğini belirten Kutluer, önümüzdeki kısa süre içinde bile Türk halkının ''el ele verip'' çok sayıda oy kullanması halinde Kapadokya'nın Dünyanın 7 Doğa Harikası'ndan biri olabileceğini söyledi.

''Her mail 1 oy demek, 5 mailiniz varsa bu 5 oy demektir. Bir de telefonla arama var'' diyen Kutluer, konuyla ilgili web sitesi de hazırladıklarını, vatandaşların bu sitedeki yönlendirmeleri okuyarak internetten kolayca oy verebileceklerini ifade etti.

Refik Kutluer, tüm Türkiye'yi tarihe sahip çıkma ve bunu tüm dünyaya göstermede tıpkı futbol maçlarında olduğu gibi birliğe çağırarak, ''Bu Kapadokya'nın dünyaca tanınması ve güzelliğinin tescillenmesi açısından büyük bir fırsat, lütfen bunu kaçırmayalım. Eurovision'da kendi ülkemize oy veremiyorduk ama burada veriyoruz. Eurovision izim elimizde değil ama Kapadokya bizim elimizde'' diye konuştu.
Kapadokya'ya oy vermek isteyenlere http://www.alabanda.com.tr/media/content/voting.pdf adresinde tüm aşamalar anlatılıyor. Yarışmaya dair tüm bilgilere ise www.new7wonders.com adresinden de ulaşılabiliyor.