Türkiye İspanya'dan daha dirençli

Türkiye'nin turizmi, krizde, dünyanın en fazla turist çeken ikinci ülkesi olan İspanya'dan daha dirençli çıktı.
Fransa'dan sonra dünyanın turizmde en popüler ülkesi olan ve 2000'li yıllardan itibaren yürüttüğü turizm stratejileriyle dikkatleri çeken İspanya, bu yıl krizden ciddi etkilendi, Türkiye ise hala krize direniyor.

İspanya'da Ocak-Mayıs döneminde gelen turist sayısı yüzde 11,8 azalırken, bu oran Türkiye'de yüzde 0,72'de kalmayı başardı. Ancak rakamlara bakıldığında İspanya hala dünya turizm pastasında önemli pay alıyor. İspanya'ya 5 ayda 18 milyon, Türkiye ise 7 milyon 400 bin yabancı turist geldi.

Bunun yanında, krizde İspanya en fazla İngiliz turistte sorun yaşıyor. İspanya'da 5 aylık dönemde ülkeye gelen İngiliz sayısı yüzde 17,8 gerilerken, Türkiye'ye gelen İngiliz sayısında ise tam tersi yüzde 10 artış var. Ancak İngiliz turistler açısından İspanya rakamsal olarak yine önde bulunuyor. İspanya Ocak-Mayıs döneminde 4 milyon 600 bin, Türkiye ise yaklaşık 515 bin İngiliz çekti.

Ayrıca, İspanya'ya giden Almanların sayısı bu yılın 5 ayında yüzde 11,2 azaldı, bu azalma Almanların birinci destinasyonu konumundaki Türkiye'de yüzde 6 düzeyinde kaldı. Benzer şekilde, Ocak-Mayıs döneminde İspanya'ya gelen Fransız sayısı yüzde 8,9, İtalyan sayısı yüzde 9,3 azalırken, Türkiye, Fransız turistte yüzde 4,4'lük, İtalyan turistte yüzde 12,8'lik artış oldu.

İspanya'nın diğer turizm verileri de gerileme gösteriyor. Buna göre, ülkeye hava yoluyla girişlerde yüzde 12, otel konaklamalarında da yüzde 14 gerileme var. Paket tur satışlarında da azalmalar yaşayan İspanya'ya organize turlarla gelenlerin sayısı yüzde 11 düştü.

Bunun yanında Mayıs ayında İspanya'yı 5 milyon, Türkiye'yi 2 milyon 718 bin kişi ziyaret etti.
Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, dünyanın en fazla turist çeken ülkelerinden İspanya'da yaşanan ciddi düşüşün Türkiye'de görülmediğine dikkat çekerek, Türkiye'nin kriz ve domuz gribi ortamında bile turizmde belirli bir seviyeyi koruduğunu belirtti.

Türkiye'ye gelen turist sayısının bu aydan itibaren artmasını beklediklerini ifade eden yetkililer, düşüş yaşanan destinasyonların da önümüzdeki iki ay içinde toparlanacağını düşündüklerini bildirdi.

BİZE ULAŞIN