Tatilciler butik otellere yöneldi

Tatil köyleri ile otellerin kalabalığından sıkılan ama 5 yıldızlı otel konforunda tatil geçirmek isteyenler, son yıllarda butik otellere yönelmeye başladı.

Butik oteller, ilginç mimari tarzları, özgünlükleri ve sundukları imkanlarla tatilinde farklılık arayanlara çeşitli alternatifler sunuyor.

Sakin bir ortamda ama 5 yıldızlı otel kalitesinde tatil yapmak isteyenlere hitap eden bu oteller, Kültür ve Turizm Bakanlığının yönetmeliği çerçevesinde açılabiliyor. Bakanlık, bu otellere, ''işletme ve servis yönünden üstün standart ve yüksek kalitede olması, deneyimli veya konusunda eğitimli personel bulundurması ve kişiye özel hizmet verebilmesi'' durumunda izin veriyor. Mimari tasarımı, dekorasyon ve kullanılan malzemesi yönünden özgünlük arz etmesi gereken bu tesisler az sayıda odayla hizmet sunuyor.

Bu otellerde genel olarak şu özellikler yer alıyor:

''Modern, reprodüksiyon, antika gibi özelliği olan mobilya ve malzemeler ile tefriş ve dekorasyon, beş yıldızlı otel odaları için belirlenen nitelikleri taşıyan konforlu odalar, kapasiteye yeterli kabul holü, kahvaltı salonu, oturma salonu, alakart lokanta, 24 saat oda servisi, odalara müşteri tarafından seçilen en az bir günlük gazetenin servis edilmesi.''

''BUTİK OTELLERİ TERCİH EDENLER YÜZDE 10 ARTTI''

Tur operatörleri de son yıllarda tercihleri butik otellere yönelen müşterileri için portföylerini genişletiyor. Etstur Yurtiçi Turlar Müdürü Suat Özbek, butik otelleri tercih edenlerin arttığını belirterek, ''Her geçen yıl butik otellere artan bir ilgi olduğunu gözlemliyoruz. Geçen yılla karşılaştırdığımızda butik otelleri tercih edenlerin sayısında yüzde 10'luk bir artış var'' dedi.

Butik otellere artan ilgi karşısında ilk etapta geçen yıl 30-40 butik oteli ürün portföyüne kattıklarını, bu yıl da bu otellere 15-20 tesis daha eklendiğini ifade eden Özbek, butik otellerin hitap ettiği hedef kitleye ilişkin şunları söyledi:

''Butik oteller, ev sıcaklığında hizmet almaktan hoşlananlar, kalabalıklardan uzakta tatil yapmak isteyenler tarafından daha çok tercih ediliyor. Bununla birlikte, butik oteller farklı mimarileri, sanatla iç içe tasarımları, misafirleriyle birebir ilgilenmeye imkan veren servis standartlarıyla bu tür tatili sevenlere hitap ediyor.

Özgün tasarıma sahip butik oteller tatil boyunca kendinizi evinizdeymişsiniz gibi hissettiriyor. Konforlu odalarda konaklarken sürekli oda hizmetleri ve ekstra hizmetler sunuluyor. Kalabalıktan uzak bir ortamda kafanızı dinleyip huzur bulabiliyorsunuz. Birçok butik otelde, sınırlı sayıda misafire hizmet verdikleri için, şeflerin özel menüleriyle hazırlanan yemeklerin ve değişik tatların keyfine varabiliyorsunuz.''

HER TÜRLÜ İMKAN BİR ARADA...

Yaz tatilinde özel tasarımlara sahip butik otellere gitmek isteyenler için Bodrum, Antalya, Çeşme ve Kaş gibi birçok tatil yöresinde çeşitli seçenekler bulunuyor.

Bu tarz otellerin bazılarında yoga, jimnastik, Bali masajı gibi imkanlar sunulurken, bazıları sanatı tatille birleştiriyor. Bodrum'daki bir otelde, her biri farklı tarzda dekore edilmiş 12 süit odada, Hamit Görele, Fikret Mualla, Nuri İyem, Mehmet Güleryüz gibi ünlü Türk ressamlarının orijinal tabloları sergileniyor.

Butik otellerde, denize girmek için özel iskele, değişik mutfakları bir araya getiren yemekler, hız teknesi, özel tekne turları, su sporları, jet ski, bisiklet, bilardo, masaj imkanları gibi olanakları bulmak da mümkün.

BİZE ULAŞIN