Tercihleri Antalya

Antalya'ya gelen İngiliz ve İranlı turist sayısının geçen yıla göre artış gösterdiği bildirildi.

  1. Haberler
  2. Turizm
Cumartesi 15.08.2009 10:19 ABONE OL
Antalya Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, yılın 7 aylık döneminde 269 bin 733'ü gurbetçiler olmak üzere Antalya'ya 100'den fazla ülkeden toplam 4 milyon 748 bin 128 turist geldi.

Antik kentleri, kültür, tarihi ve doğal güzellikleri ile dünya insanlarını cezbeden Antalya'ya gelen turist sayısında, yılın 7 ayında geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 6,25 oranında düşüş yaşandı.

Antalya'ya gelen turistlerin başında milliyetlerine göre yüzde 26,36 ile Ruslar ilk sırada, yüzde 25,90 ile Almanlar ikinci, yüzde 5,36 ile Hollandalılar ise üçüncü sırada yer aldı.

İNGİLİZ VE İRANLILARIN ANTALYA SEVGİSİ
Küresel krize rağmen İngilizler ve İranlı turistler kaliteli hizmet, deniz, kum, güneş, tarihi ve doğal mekanları ile Antalya'yı tercih etmeye başladı. Yılın 7 aylık döneminde, Antalya'ya gelen İngiliz turist sayısı yüzde 15,05, İranlı sayısı yüzde 30, Finli turist sayısı yüzde 25,74, İsviçreli turist sayısı ise yüzde 12,67 oranında artış gösterdi.

Yetkililer, Avusturyalı sayısının yüzde 3,2, Fransız turist sayısının yüzde 1,24, Polonyalı turist sayısının yüzde 1,46, İskandinav ülkelerinden Danimarka'dan gelen turist sayısının yüzde 1,40, Kazak turistlerin yüzde 6.56, Çek turistlerin ise yüzde 3,56 oranında arttığını bildirdiler.

Dünyada yaşanan küresel ekonomik kriz nedeniyle Rus turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,83, Alman turist sayısı yüzde 4,5, Hollandalı turist sayısı yüzde 12,78, Ukraynalı turist sayısı yüzde 22,32 ve İsrailli turist sayısı ise yüzde 61,03 oranında azaldı.

HİZMET KALİTESİ VE KONFOR İÇİN ANTALYA
Antalya Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar, özellikle Avrupalı turistlerin küresel krize rağmen tatillerini ertelemediğini söyledi.

Tatil alışkanlıklarını sürdüren Avrupalıların, yüksek hizmet kalitesi ve konforlu otelleriyle Antalya'yı tercih ettiğini belirten Acar, daha önce Ege bölgesini tercih eden İngiliz turistlerin artık Antalya'ya da gelmeye başladıklarını kaydetti.

2009 turizm sezonunun, geçen yılın rakamlarını yakalayacağını tahmin ettiklerini belirten Acar, 2010 yılı turizm sezonu için de Kültür ve Turizm Bakanlığının şimdiden Avrupa'da tanıtım çalışmalarına başladığını kaydederek, şunları söyledi:

''Son dakika rezervasyonlarla turizm sezonu iyi gidiyor. Artık bu sezonun durumu belli olmaya başladı. 2008 yılı rakamlarıyla kapanacak gibi görünüyor. Bakanlık yeni kaynaklarla tanıtım atağı başlatıyor. Tanıtım için fuar çalışmalarına şimdiden başlanacak. Sektör temsilcileri de aynı şekilde tanıtımlarına devam ediyor. 2010 yılının görüntüsü önümüzdeki 4-5 aylık çalışma ile ortaya çıkacak. Bu arada hizmet kalitesinin düşürülmemesi için sektör her türlü gayreti gösteriyor. Müşteri sadakatinin devam etmesi için kalite çok önemli. Turistle her türlü irtibatı olan sektörlerin yaklaşımında, fiyat belirlemesinde, esnaf, taksici ve restoran işletmecilerinin hassasiyet gösterilmesini istiyoruz.''

BUGÜN NELER OLDU