Yeni trend Bozcaada

Perşembe 20.08.2009 11:52
Güncelleme: Salı 09.11.2010 09:59
ABONE OL
1999 yılında izlediğim Zeki Alasya ve Metin Akpınar'ın rol aldığı Güle Güle filminin çekildiği ada olarak zihnimde yer edinmiş bir adaydı Bozcaada.

Son yıllarda ise Bozcaada yeni turizm rotalarından birisi olarak karşıma çıkmaya başladı. Bozcaada'yı daha önce ziyaret etmiş olan arkadaşlarımdan ve internetten topladığım bilgiler ile yola çıktım.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Çanakkale'den 65 km uzaklıktaki Geyikli limanından arabalı feribot ile yaptığım yarım saatlik bir gemi yolculuğun ardından Bozcaada'ya vardım. Birbirinden şirin evlerin arasındaki dar sokaklarda dolaşırken pansiyon ve otellerin tabelalarını takip ederek kalacağım oteli kolaylıkla buldum. Büyük şehirlerde edindikleri tüm birikimleri Bozcaada'da aldıkları Rum ve Türk evlerini otel ve pansiyona dönüştürenler adadaki turizm potansiyelini artırmayı başarmışlar.

BOZ ADA

Adanın haritası alıp koyları gezerek adayı turlamak için bir gün ayırmak yeterli. 12 koy ve burun bulunan adada bağlar dışında yeşillik yok denecek kadar az. Rüzgara açık kısımlarında ağaç yetişmemesinden dolayı ada boz bir görüntüye sahip. Birbirinden farklı mimarilere sahip taş evler birer motif gibi adanın çorak arazisine yayılmış. Adanın kuzeyi daha şiddetli rüzgar aldığından buradaki kumsallardan denize girmek oldukça tehlikeli.

Koylar dışında Bozcaada kalesi ve birkaç tarihi yeri gezdikten sonra geriye kalan zamanı geçirmek için en uygun adres deniz oluyor. Adada denize girebileceğiniz birkaç plajdan en büyüğü olan Ayazma plajı aynı zamanda en popüler plaj konumunda. Adanın güneyinde yer alan plaj kuzeyi kadar rüzgar almadığından daha sakin bir denizde yüzme şansı buluyoruz. Temmuz ayı olmasına rağmen deniz oldukça soğuktu.

Sabah kahvaltısında domates reçelini görünce şaşırmayın. Domates reçeli Bozcaada ile özdeşleşmiş artık. Diğer reçeller kadar aşırı tatlı olmadığı için dişleriniz kamaşmadan bol bol yiyebilirsiniz.

ÜZÜM EKONOMİSİ

Adanın nerdeyse üçte birini kaplayan bağlar turizm ile birlikte ada ekonomisinin can damarlarını oluşturuyor. Sirkesinden şarabına, yaprağından meyvesine kadar Bozcaada'nın üzümleri önemli bir gelir kaynağı. Şarapçılık geleneğinin çok eski yıllara dayandığı adanın şarap fabrikalarını ziyaret edip üzümün nasıl şaraba dönüştüğünü görebilirsiniz. Adada dört büyük şarap fabrikası bulunuyor ve hepsi kapılarını ziyaretçilere açmış. Bunun dışında üretim yapılan bağ evleri de bulunmakta.

RÜZGAR GÜLLERİ

Türkiye'nin ilk rüzgar santralleri artık Bozcaada ile özdeşleşmiş. 17 tane rüzgar gülü otuz bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılıyor. Rüzgar güllerinin sayısının 17 olması bir tesadüf mü yoksa Çanakkale'nin plaka kodu olan 17 özellikle mi seçilmiş diye düşünmeden edemedim. Adanın batı ucunda yer alan rüzgar güllerini görmeye akşamüstü giderseniz günbatımını izleme fırsatı da bulursunuz.

BALIK KEYFİ

Bozcaada'da ne yenir ne içilir diye düşünürken aklımıza ilk gelen balık oluyor. Sahilde yan yana sıralanmış balıkçılarda bir balık keyfi yapmaya karar veriyoruz. Sürpriz bir hesap ile karşılaşmamak için balığınızı seçerken fiyat sormanızda fayda var. Fiyatlar İstanbul boğazındaki balık restoranları ile nerdeyse aynı.

Üç günün sonunda adanın her köşesini gezmiş olarak dönüş için yola koyuluyorum. Bozcaada hatırası hediyelik eşyaları merkezde uygun fiyatlara almak mümkün. Üç dört günlük kısa bir tatil düşünenler için Bozcaada güzel bir alternatif.

BUNLARI UNUTMAYIN

Bozcaada akşamlarının temmuz ayında bile serin olduğunu aklınızda bulundurup yanınıza hırka ceket gibi kalın bir kıyafet almayı unutmayın. Adada sadece Ziraat Bankası ve İş Bankası'nın atm makineleri bulunuyor ve kredi kartı her yerde geçmiyor. Adada Ayazma plajına giden minibüsler dışında toplu taşıma olmadığından adayı keşfetmek için özel aracınız ile adaya geçmenizi tavsiye ediyorum. Ada hakkında en kapsamlı bilgileri bulmak ve otel rezervasyonu yaptırmak için www.bozcaadarehberi.com adresine göz atmanızda fayda var.