Bu adaya yürüyerek gidiliyor

Bodrum'un Gümüşlük Belde Belediye Başkanı Mehmet Tire, denizden yürüyerek ulaşılabilen Tavşan Adası'nı her gün 300-400 kişinin ziyaret ettiğini belirterek, ''Adayı önümüzdeki yıl yapacağımız çalışmayla koruma altına alacağız'' dedi.

Mehmet Tire, Tavşan Adası'na yerli ve yabancı turistlerin uzun yıllardır yoğun ilgi gösterdiğini ve bunun memnuniyet verici olduğunu söyledi. Gümüşlük'ün tarihi, kültürü ve doğasıyla turizm açısından önemli bir belde olduğunu belirten Tire şöyle konuştu:

''Gümüşlük'ün önemli yerlerinden Tavşan Adası'nı her gün yaklaşık 300-400 kişi ziyaret ediyor. Adayı koruma çalışmalarına gelecek yıl başlayacağız. Adaya olan ilgi her geçen gün artıyor. Bizde korumacı bir belediye anlayışıyla gerekli planlarımızı yapıyoruz ve önümüzdeki yıllarda uygulamaya geçireceğiz.''

Gümüşlükte faaliyet gösteren Turizmci Zeki Akbaba da, adaya olan ilginin bu yıl daha da arttığını gözlemlediğini kaydetti. İnsanların adaya denizin içinden yürüyerek gitmekten keyif aldıklarını ifade eden Akbaba, ''Ada, Türkiye'nin yürüyerek gidilebilen tek adası olma özelliğini gösteriyor. Ayrıca adada yaklaşık 15-20 tane tavşan var. Adaya giden insanlar tavşanları da seviyor'' diye konuştu.

TAVŞAN ADASI

Ada, binlerce yıl önceki depremlerden sonra oluşmuş. Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği, tarihi, doğası ve tavşanlarıyla ünlü ada, turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Efsaneye göre Kral Mousolos;un sevgilisi Artemisya ile sık sık gittiği, günbatımı manzarasını seyrettiği adada, tavşanlarla oynayıp onları besleyen turistler, adanın çevresinde güneşlenip bol bol denize giriyor.''

BİZE ULAŞIN