Kumda şifa arıyorlar

Çanakkale'nin Lapseki ilçesine bağlı Çardak beldesine Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelen vatandaşlar, ağrılarına sahilde bulunan ve şifalı olduğuna inanılan kumda derman arıyor.

  1. Haberler
  2. Turizm
Salı 08.09.2009 11:34 ABONE OL
Belde merkezi sahilinde yer alan, kıyıdan yaklaşık 100 metre açıklığa kadar bir bölgede set şeklinde uzayan ve karayla bağlantısı olan kumluk alan, deniz kıyısında küçük bir gölet oluşturuyor. Bu göletin yakınında yer alan kumluk alan, özellikle, bel, sırt ve romatizma ağrıları bulunan vatandaşların, tedavi için uğrak yerlerinden.

Çardak Belediye Başkanı Basri Ulaş, beldedeki yaşlılardan öğrendikleri kadarıyla, sahilde bulunan kumu şifalı olarak bildiklerini ve diğer yerlerde de o şekilde bilindiği için çeşitli bölgelerden insanların buraya geldiğini söyledi.

Özellikle yaz aylarının sonuna doğru sahile gelen vatandaşların kendilerini kuma gömerek şifa aradıklarını belirten Ulaş, ''memnunlar ki, çok sayıda insan geliyor'' dedi.

Basri Ulaş, Osmanlıların Rumeli'ye geçiş noktası olan bölgedeki şifalı kumun rivayete göre şu şekilde oluştuğunu söyledi:

''Burada bulunan askerler, sal ile karşıya geçmek üzereyken, bir tane askeri, karşıda yapacakları savaş sırasında kendileriyle birlikte olamayacağı için burada bırakıyor, sonra da sala binerek denize açılıyorlar. Geride kalan asker de eteğine kum doldurarak denize kum serpmeye başlıyor. Saldaki askerler denize kum atarak gelen askeri görüyorlar ve durarak askeri sala alıyorlar. Askeri sala aldıkları zaman asker eteğindeki tüm kumu serpiyor ve bu ada beliriyor.''

Buradaki kumun, geçmişte yaralı Osmanlı askerlerinin tedavisinde de kullanıldığı rivayet ediliyor.
Kendilerini kuma gömerek şifa arayan vatandaşlar da, kumun yaralara, bel, sırt ve romatizma rahatsızlıklarına iyi geldiğini ve kuma gömüldükten sonra vücutlarındaki ağrılardan kurtulduklarını dile getiriyor.

BUGÜN NELER OLDU