Dünyanın en eski feneri

Çarşamba 30.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 09.03.2010 11:20
ABONE OL
Antalya'nın Kaş ilçesi Patara antik kentinde bulunan Neron Deniz Feneri kurtarılacak.

MS 64-65 yıllarında yapılan, dünyada ayakta kalan en eski deniz feneri olma özelliği taşıyan ve 2005 - 2006 yılları arasında yapılan kazılarda ortaya çıkarılan fenerin restorasyonu için 800 bin TL kaynak sağlandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yaptığı açıklamada, Neron Feneri'nin restorasyonu için gereken 800 bin TL kaynağın sağlandığını ve restorasyonun kısa sürede başlayacağını, ayrılan ödenek yetmezse, ek kaynağın da sağlanacağını bildirdi. Bakan Günay, ''Patara'daki Neron Deniz Feneri, çok kısa sürede ayağa kaldırılacak'' dedi.

Bakan Günay, antik kentlerde yapılan kazı ve restorasyonlar için genel bütçeden ayrılan ödeneğin sadece 500 bin TL olduğunu hatırlatarak, bu yıl bunu bakanlığın çeşitli kaynaklarından 40 kat artırdıklarını vurguladı. Antik kentlerde yapılan kazılardaki ödenekleri artırarak, kazıların hız kazanmasını istediklerini kaydeden Günay, bazı antik kentlerde yıllardır süren kazıları da bitirmek istediklerini belirtti. Günay, açıklamasında, ''kazısı biten antik kentlerde hızla restorasyon projelerinin yapılıp, bu kentlerin restorasyonuna başlamak istiyoruz'' ifadelerine yer verdi.

Kaş Kaymakamı Süleyman Yılmaz da, fenerin restorasyonuna kısa sürede başlanacağını bildirdi.
Akdeniz Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Havva Işıkan Işık tarafından Patara'da sürdürülen kazılarda, 2005-2006 yıllarında antik fenerin ortaya çıkarılması için 3 bin kamyon kum taşınmıştı. Bilinen yüksekliği 25-30 metre tahmin edilen fenerin 11 metrelik bölümü ortaya çıkarılmış, Kazı Başkanı Işık, antik fenerin kısa sürede restore edilerek kurtarılmasını istemişti.