Antalya 8 milyon turisti aştı

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Volkan Şimşek, Antalya'ya gelen turist sayısının bugün itibariyle 8 milyonu aştığını bildirdi.

POYD Başkanı Volkan Şimşek, yaptığı açıklamada, yaşanan ekonomik krizin, her sektörü olduğu gibi turizm sektörünü de olumsuz etkilediğini hatırlattı.

Bu yılın başlarında Antalya'ya gelen turist sayısının, geçen yılın aynı dönemine göre eksi yüzde 25'lerde olduğuna dikkati çeken Şimşek, bugün itibariyle Antalya'ya gelen turist sayısının, geçen yılın aynı dönemine göre eksi 5 olduğunu belirtti. Şu ana kadar Antalya'ya gelen turist sayısının 8 milyonu aştığını bildiren Şimşek, ''Yıl sonunda Antalya'ya gelen turist sayısı 8.5 milyonu aşacak'' dedi.

Türk turizmcinin ekonomik krizi görerek aldığı tedbirler sonucu fazla kayıp yaşamadığını anlatan Şimşek, ''Türk turizmci akıllı fiyat politikası ve iyi hizmet ile turistleri yine çekti. Türkiye, bu yıl da Avrupa, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinin gözdesi oldu. Özellikle İngiltere'den gelen turist sayısı geçen yıla göre arttı. Bunu sonucunda da büyük kayıplar yaşanmadı. Dünyada en az zararla turizm sezonunu kapatan ülkelerin başında geliyoruz'' diye konuştu.

''2010'UN DAHA İYİ GEÇMESİ BEKLENİYOR''
''Bu yıl ekonomik kriz yaşanmasına rağmen büyük zarar yaşamadık'' diyen Şimşek, sözlerini şöyle tamamladı:

''Bu yılı küçük zararla atlatıyoruz. Bu sevindirici. Çünkü özellikle İspanya ve Yunanistan'da, turizmde büyük kayıplar var. Türkiye'nin kaybı küçük sayılır. Gelecek yıldan daha ümitliyiz. Bu yıldan daha fazla turistin geleceğini umut ediyoruz. Ekonomik krizin etkileri artık eskisi kadar çok hissedilmiyor. Bu iyileşme devam ederse 2010 yılı bizim için iyi geçecektir. Buna inanıyoruz.''

BİZE ULAŞIN