İran "Dedeman" dedi

İran'ın Şiraz kentinde işletmesini aldığı 200 yataklı oteli 2010 yılında hizmete açacak Dedeman, 30 yıllık İslam rejiminin otelcilik alanında ilk yabancı ve Türk markası oldu.

Antalya, Muğla ve Gaziantep'in de aralarında yer aldığı güney bölgesinden sorumlu bölge müdürü Tayfun Döşkaya, 2010 yılında Azerbaycan'ın başkenti Bakü ve İran'ın Şiraz kentinde iki otelin işletmesini üstleneceklerini söyledi.

Dedeman Otelcilik olarak İran'a girmenin büyük önem taşıdığını belirten Döşkaya, Şiraz'daki 200 yataklı otel için çok sayıda uluslararası markanın başvuruda bulunduğunu ve bir Türk markasının tercih edildiğini vurguladı. Uluslararası standartlardaki otelin gelecek yıl Mart ayında hizmete gireceğini dile getiren Döşkaya, Dedeman'ın İslam rejimindeki İran'a 30 yıl sonra giren ilk yabancı ve Türk otel teşebbüsü olacağına dikkati çekti. Döşkaya, şunları söyledi:

''30 yıl sonra ilk kez yabancı bir marka İran'a giriyor. Bu Türk markasıdır. Dedeman olarak orada olmamız çok önemli. Suriye'deki otellerimizin başarısı, yöneticilerimizin son derece duyarlı, kurallara ve geleneklere saygılı olması ve hizmet standardımızın yüksek seviyesi, bu sonucu getirdi. Şiraz'daki otelimiz, standartları yüksek, uluslararası seviyede 200 yatak kapasiteli olacak. İran'a, Dedeman markası giriyor. Bürokrasiyi, profesyonel yönetim anlaşmasıyla aştık. 1966 yılında ilk otelimizi açtığımızı söyledik. Yaygın zincir olmamızın rahatlığı bize bu olanağı getirdi. Bizi seçmelerindeki en büyük nedenlerden biri, kültürlerine en yakın ve bulunmuş olduğumuz platformda en iyi olmamızdır.'' Döşkaya, Bakü'deki otelin de 360 yatak kapasiteli olacağını kaydetti.

YÖNETİM ANLAŞMASI

Dedeman Grubu'nun Türkiye ve dünyadaki 22 otelde 8 bin 987 yatak kapasitesine sahip olduğunu belirten Döşkaya, grup bünyesinde 3 bin çalışan bulunduğunu vurguladı. Beş yıl önce alınan stratejik kararla yönetim anlaşması modeliyle büyümeyi hedeflediklerini dile getiren Döşkaya, Dedeman'a isim hakkı vermek isteyen birçok işletme bulunduğunu söyledi.

Dünyadaki sayılı otellerin de aynı modelle büyüdüğünü ifade eden Döşkaya, ''Sadece ismimizi koyarak bilgi ve becerimizi pazarlıyoruz'' dedi. Dedeman'ın Türkiye'de yönetim anlaşması modelini uygulayan ilk zincir olduğuna dikkat çeken Döşkaya, yurt dışında 8 oteli aynı modelle işlettiklerini kaydetti.

BİZE ULAŞIN