Kartepe yolunda çökmeler

Perşembe 12.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 12.11.2009 13:27
ABONE OL
Kocaeli'nin turizm merkezi Kartepe'de yolun zirveye yakın bölümlerinde heyelana bağlı çökmeler meydana geldi.

The Greenpark Otel Medya İletişim Koordinatörü Birol Aydın, aşırı yağışlar nedeniyle Maşukiye ile otel arasında kalan 18 kilometrelik yolun özellikle zirveye yakın bölümlerinde heyelana bağlı çökmeler meydana geldiğini, önlem alınmadığı takdirde yolun araç trafiğine kapanabileceğini bildirdi.

Yolun Türkiye'de pek az yerde uygulanan beton üzerine asfalt serilerek yapıldığını, bunun da maliyeti oldukça yükselttiğini ifade eden Aydın, heyelanlar sonucu bazı bölümlerde yolun altının boşaldığını bu nedenle asfaltın çatladığını, yol kenarındaki çelik bariyerlerin monte edildiği ayakların açığa çıktığını belirtti.

Kartepe'yi her gün yerli ve yabancı çok sayıda turistin ziyaret ettiğini, kış aylarında yerli turistlerin yanı sıra özellikle Hollanda, İtalya, Dubai ve İran'dan çok sayıda turistin bölgeye geldiğini vurgulayan Aydın, şöyle devam etti:

''Bazı yerlerde çökmeler o kadar büyük ki yolun altı 3, 4 metre oyulmuş durumda. Yolun bu bölümlerinin ağır tonajlı araçların geçişi sırasında tamamen çökeceği ve büyük bir felaket yaşanacağı endişesini taşıyoruz.Yolda her ne kadar kar ve buzlanmaya karşı çalışma yürütülse de zaman zaman buzlanmanın önüne geçilemiyor. Böyle durumlarda kayan araçların heyelanlar nedeniyle bariyerler işlevsiz kaldığı için şarampole yuvarlanma riski bulunuyor. Şeritlerin büyük bölümü uzun süredir yenilenmediği için sürücüler özellikle sisli havalarda yolu görmekte güçlük çekiyor.''

Birol Aydın, görevleri olmamasına rağmen riskleri ortadan kaldırıp olası kazaların önüne geçmek amacıyla bir haftadır yolun çökme bulunan bölümlerinde 10 kişilik ekip, 6 kamyon ve iş makinesiyle çalışma yürüttüklerini, çökme bulunan yerlere 300 metreküp beton döktüklerini, 600 ton taş döşediklerini anlattı.

Kartepe'nin Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden olduğuna, İstanbul'a en yakın kış sporları merkezi olması dolayısıyla özellikle hafta sonları yoğun turizm hareketi yaşandığına dikkati çeken Aydın, yolda başta heyelanlar olmak üzere yaşanan sorunların çözümü için ilgililerin desteğini beklediklerini kaydetti.