Akdeniz'in unutulmuş sahil kenti "Yumurtalık"

Adana'nın denize kıyısı bulunan, tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkati çeken ilçesi Yumurtalık, gelecek yıl turizm pastasından daha fazla pay alabilmek için önemli adımlar atmaya hazırlanıyor.

Salı 29.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 29.12.2009 12:06
ABONE OL
Yumurtalık Belediye Başkanı Turgut Erişmen, Yumurtalık denildiğinde akla ilk olarak BTC Ham Petrol Boru Hattı ile İSKEN Termik Santrali'nin geldiğini belirtti. Ekonomi alanındaki bu algıya ilçenin tarihi ve doğal güzellikleriyle birlikte turizmi eklemek istediklerini ifade eden Erişmen, şöyle konuştu:

''Yumurtalık Karataş'la birlikte Adana'nın denize kıyısı bulunan iki ilçesinden biri. Yumurtalık'ın sahillerini değerlendirerek turizm alanında da söz sahibi olmak istiyoruz. Kentte sanayi yatırımları yoğun olmasına rağmen sanayi tesisleri ile sahil arasında yaklaşık 16 kilometre mesafenin bulunması ve akıntının ters olması sayesinde deniz burada tertemiz. Keşfedilmemiş bir cennet olan bu ilçedeki sahilleri Doğu Akdeniz'in tatil yöresi haline getirmek istiyoruz.''

*FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Erişmen, ilçenin turizm alanında söz sahibi olabilmesi için birçok faktörün bir arada olması gerektiğini, bu konuda birçok kurum ve kuruluştan destek beklediklerini kaydetti. Yumurtalık-Ceyhan kara yolunun duble olması halinde ilçeye ulaşımın kolaylaşacağını bildiren Erişmen, şunları kaydetti:

''Bunun yanı sıra buraya gelecek olanların konaklayabileceği 5 yıldızlı otellere ihtiyaç var. Bu yatırımların kente gelmesi için yatırımcılara gerekli kolaylıkları sağlarız. Ayrıca, BTC ve İSKEN'den kentin sosyal hayatını canlandıracak projeler yapmalarını bekliyoruz. Bir kent turizmde söz sahibi olmak istiyorsa sadece doğal güzellikleri yeterli olmuyor. Buraya gelenlerin eğlenebileceği, yemek yiyebileceği yerler olması gerekir. Kentin sosyal yaşantısı da hareketli olmalı.''

TARİHİ DOKU ELDEN GEÇİYOR

Erişmen, ilçenin doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi dokusuyla dikkati çektiğini belirterek, bu dokuyu da ön plana çıkarmak için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Yumurtalık Kalesi'nin restorasyonunu gerçekleştirebilmek için girişimlerde bulunduklarını kaydeden Erişmen, şöyle konuştu:

''Kale içinde kalan bölümde evler bulunuyor. Bunları başka yerlere taşımak istiyoruz. Buranın bize tahsisi için Müzeler Genel Müdürlüğüne başvurduk ve olumlu yanıt aldık. Milli Emlak Genel Müdürlüğünden tahsis yazısı geldiği zaman restorasyona başlayacağız. Restorasyonun aslına uygun olmasına çok dikkat ediyoruz. Bu projenin yaklaşık 2 milyon TL'ye mal olması bekleniyor. Bu bedeli Kültür ve Turizm Bakanlığı, İl Özel İdaresi ve belediye kaynakları ile karşılayacağız.''

Erişmen, Akdeniz'in unutulmuş sahil kenti durumunda olan Yumurtalık'ı turizmde söz sahibi yapacak yatırımları en geç 2011 yılında tamamlamayı hedeflediklerini belirterek, atılan adımların somut getirisini göreceklerine inandıklarını söyledi.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ