Kapadokya'da Paskalya bereketi

Peri bacaları ve kayadan oyma yapılarıyla ünlü Kapadokya bölgesinde otellerin Paskalya tatili nedeniyle yüzde yüz doluluğa ulaştığı bildirildi.

Kapadokya Turistik İşletmeciler Derneği Genel Sekreteri Nazif Demir, baharın gelmesiyle birlikte bölgedeki turistik işletmelerin müşteri sayılarının artmaya başladığını, bu yıl çok sayıda turistin Kapadokya'ya gelmesinin beklendiğini ifade etti. Paskalya tatili nedeniyle bölgede yabancı turist sayısında büyük bir artışın yaşandığını anlatan Demir, şunları söyledi:

''Turist sayısında bu hafta adete patlama yaşandı. Otellerimiz tamamen doldu. Yer bulamayan turistleri Kayseri ve Aksaraydaki otellere yönlendiriyoruz. Yerli turist sayısı da giderek artmaya başladı. Paskalya tatili nedeniyle bölgeye gelen turistler, çevre gezilerinin yanı sıra balon turlarına da büyük ilgi gösteriyor.''

BALONLARIN TAMAMI HAVALANDI

Bölgede balon turu düzenleyen bir firmanın Genel Müdürü Metin Kayhan da Paskalya Bayramı nedeniyle müşteri yoğunluğu yaşadıklarını söyledi.

Bölgede 12 balon firmasına ait toplam 50 balon bulunduğunu kaydeden Kayhan, ''Paskalya nedeniyle bölgeye en çok İspanya, Portekiz ve Fransa'dan turist geliyor. Geçen hafta günde ortalama 20 balon uçuş için havalanırken, bugün 50 balonun tamamı havalandı. Her sabah 50 balonda ortalama 600 kişiye gökyüzünden Kapadokya'yı görme imkanı sağlanıyor. Kalkış anında sepete binen turistlerin anı fotoğraflarını çekip, iniş sırasında kendilerine hediye ediyoruz'' diye konuştu.

Kayhan, yaz aylarında bile bu oranda yakalayamadıkları müşteri yoğunluğunun hafta boyunca devam etmesinin beklendiğini, yaklaşık 2 saat süren balon turlarına katılanlar için kişi başına ortalama 150 avro ücret alındığını kaydetti.

BİZE ULAŞIN