Antalya birinci

Antalya Mavi Bayrak Koordinatörü Çevre Mühendisi Lokman Atasoy, Antalya'nın dünyada en fazla Mavi Bayrak'a sahip kent olduğunu belirtti.

Antalya'nın 650 kilometrelik sahil bandında 2009 yılında 156 plajın 'Mavi Bayrak' aldığını belirten Mavi Bayrak Koordinatörü Lokman Atasoy, "156 Mavi Bayrak'a sahip Antalya'dan sonra İspanya'da Galiçya bölgesi 119 Mavi Bayrak'lı plajı ile ikinci sırada" dedi.Antalya Valisi Alaaddin Yüksel'in desteği ile Antalya'daki Mavi Bayrak'lı plajların ayrıcalığını göstermek için bir broşür hazırlandığını ifade eden Atasoy, "İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanan broşürlerde 'Dünya da en fazla Mavi Bayrak'ı olan şehir Antalya'dır' sloganına yer verdik.Broşürde Mavi Bayrak'lı plaj ve marinaların isimlerine yer verdik.İlk etapta 3 bin 500 broşür basıldı.Bu broşürleri havaalanı ve turizm danışma bürolarına dağıtıyoruz. Amacımız Antalya'nın Mavi Bayrak'taki bu liderliğini ön plana çıkartmak" dedi.

FOTOĞRAFLARLA ANTALYA İÇİN TIKLAYINIZ

YENİ KRİTERLER GETİRİLDİ


Antalya Mavi Bayrak Koordinatörü Lokman Atasoy, Mavi Bayrak sayısında bu yıl da artış beklediklerini ifade ederek, şunları söyledi:

"Ancak buradaki hedefimiz sadece artış değil, bunun yanında niteliği ve kaliteyi de arttırmak. Bu nedenle her yıl önereceğimiz plajları daha titizlikle ele alıyoruz. Her yıl Mavi Bayrak kriterlerine yenileri ekleniyor. Deniz suyu analizleri ile ilgili yeni kriterler getirildi. 2012'den itibaren geriye dönük 3 yılın deniz suyu değerlerine bakılacak. Plajların fiziki temizliği konusunda da yeni kriterler geldi. Bundan sonra plaj ölçüm metodu uygulanacak."

PAZARLAMA GÜCÜNÜ ARTIRAN BİR ARAÇ


Mavi Bayrak'ın pazarlama gücünü arttıran en önemli araçlardan biri olduğunu da sözlerine ekleyen Antalya Mavi Bayrak Koordinatörü Lokman Atasoy, " Mavi Bayrak turizmde pazarlama gücünü arttıran en önemli araçlardan biridir. Hiç bilmediği ve tanımadığı bir yere gidecek olan turist, ebetteki kriterlerin kapsadığı güvenli, donanımlı, çevre yönetimine sahip, çevreye saygılı, denizi temiz yerlerde ve kontrol edilebilir yerlerde tatil yapmak isteyecektir. Bu bakımdan Mavi Bayrak turizm açısından büyük bir katma değer oluşturmaktadır" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN