Türkiye Suriye'yi 'ihya ediyor'

Türkiye ile Suriye arasında vize uygulamasının kaldırılması, Türk turizmciler kadar Suriyeli turizmcileri de sevindiriyor.

Yayladağı ve Reyhanlı ilçelerinde gümrük kapıları bulunan Hatay başta olmak üzere Adana ve Mersin'den Suriye'ye ilgi artarken, bu ülkeye İç Anadolu Bölgesi'nden de talepler yoğunlaştı.
Yaklaşık 17 yıldır iki ülke arasında hizmet veren bir seyahat firmasının sahibi Kenan Bozkurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vizelerin kaldırılmasının ardından Suriye'ye ilginin katlanarak arttığını vurguladı.Artık taleplere cevap veremez hale geldiklerini, bu nedenle uzun süreli turlar yerine günübirlik turlara yoğunluk kazandırdıklarını anlatan Bozkurt, bu durumun Suriye'deki turizmcilerin de yüzünü güldürdüğünü söyledi.

''NİSANDA HAFTA SONLARI BOŞ OTEL KALMADI''

Bozkurt, uzun süreli turlar için aylar öncesinden rezervasyonlar yapmaya başladıklarını belirterek, şöyle devam etti:

''Eskiden 10 gün öncesinden Suriye'de otel, tur yerleri ayarlardık. Şimdi 3-5 ay önce arayıp, rezervasyon yaptırmaya çalışıyoruz. Tatillerini hafta sonu değerlendirenlerin ilgisi Halep ve Şam'da yoğunlaşınca buralardaki oteller tam kapasiteli hizmet vermeye başladı. Örneğin, nisan ayı için hafta sonları Halep'te boş otel kalmadı. Doluluktan dolayı bizler de sıkıntı yaşıyoruz. Türkler, gösterdikleri ilgiyle Suriye'yi ihya etti.

Talep gün geçtikçe artıyor, Hataylı olup da bu ülkeyi görmeyen neredeyse kalmadı. Şimdilerde kent dışından tur istekleri yoğunluk kazandı. Özellikle Konya başta olmak üzere İç Anadolu Bölgesi'nden talep artıyor.''

Bozkurt, Suriye'nin yanı sıra vizenin kalktığı Lübnan ve Ürdün'ü de kapsayan turlar gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Özellikle, bu 3 ülkenin kombinasyonundan oluşan turlara da ilginin arttığını ifade eden Bozkurt, 7 günlük bu turların 400-700 dolar arasında değiştiğini söyledi.Bozkurt, Şam'a bir gecelik turun 100 dolardan başladığını, günübirlik Halep turlarının ise 55 dolar olduğunu kaydetti.

TALEP ÇOK ARZ YOK

Adana'da faaliyet gösteren bir turizm firmasının sahibi Yusuf Evren de vizenin kaldırılmasının ardından Türkiye'ye olduğu gibi Suriye'ye de ilginin arttığını belirtti.

Suriye'deki otellerin sayıca yetersiz kaldığını vurgulayan Evren, ''Talep fazla, arz neredeyse yok. Otel sayısı yeterli değil. Acentelerin dışında vatandaş Mersin'e, Hatay'a gider gibi arabasına atlayıp Suriye'ye gidiyor. Suriye'de görüştüğümüz turizmciler bu durumdan son derece memnun. Her geçen gün ilginin arttığını vurguluyorlar.''

Evren, rezervasyonlarını aylar öncesinden gerçekleştirdiklerini belirterek, Suriye'ye hafta sonu turların bir gece 5 yıldızlı otelde konaklama, ulaşım, rehberlik, yemek dahil kişi başına 165 dolar olduğunu söyledi.
Mersin'de hizmet veren turizm firması yetkilisi Sultan Çetin ise yerli turistin artık hafta sonu deniz veya yayla evinde dinlenmek yerine Suriye'ye giderek, gezmeyi tercih ettiğini vurguladı.
Başta Halep olmak üzerine Suriye kentlerine ilginin arttığını vurgulayan Çetin, ''Vatandaş, neredeyse yurt içinde hafta sonu yapacağı gezi fiyatına yurt dışına çıkıyor. Hem başka bir ülke, başka bir kültür görmüş oluyor, hem de oradan alış veriş yapıyor. Özellikle Halep, alışveriş meraklısı Türklerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor'' diye konuştu.

SURİYE'DE 160 TURİZM PROJESİ HAZIR

Suriye'deki turizm firmaları, Türk turist sayısında bu yıl adeta patlama yaşandığını, yaz sezonu için Şam ve Halep'teki birçok otelin rezervasyonlarının tamamlandığını vurguluyor.

Suriye Turizm Bakanlığında 30 yıl görev yapan ve şu anda çeşitli turizm firmalarına danışmanlık hizmeti veren Selahattin Harputlu, Türk turist sayısındaki artıştan dolayı memnun olduklarını vurguladı.
Harputlu, gelen talebi karşılamakta sıkıntı çektiklerini belirterek, ''Ne yazık ki yeterli otelimiz, personelimiz, altyapımız yok. Ancak turizme yönelik 160 projenin hayata geçirildiğini biliyoruz. Önümüzdeki yıllarda hem Türk turistlerin hem de yabancıların ihtiyaçlarını, bekledikleri standartları hazırlamış olacağız'' dedi.
Türklerin Suriye'yi kültürel ve kutsal mekanların yanı sıra alışveriş yapmak ve akrabalarını bulmak üzere ziyaret ettiğini ifade eden Harputlu, ''Bir taraftan Suriye'yi gezerken bir taraftan da akrabalarını araştırıyoruz. Bazı turistlerin akrabalarını bulduk'' diye konuştu.

''TÜRK TURİSTLER ÇOK PARA HARCIYOR''


Suriyeli bir turizm acentesinin ortağı olan Ali Cengiz Özevin ise Türk turistlerin çok para harcadığını söyledi.Turlarla Suriye'ye gelen Türkler'in zamanlarının büyük bölümünü alışverişte geçirdiklerini belirten Özevin, ''Türkler buraya kültür ve inanç turizminin yanı sıra alışveriş yapmak için geliyor. Haftada ortalama 10 otobüs turist geliyor. Antika eşyadan kıyafete kadar birçok şey satın alıyorlar. Türk turistler çok para harcıyor'' diye konuştu.

Firması tarafından İngilizce-Arapça olarak yayınlanan tanıtım dergisinin Türkçe versiyonunu da hazırladıklarını anlatan Özevin, Arapça öğrenmek isteyenler için dil okulu açmak üzere çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

BİZE ULAŞIN