İzlanda'daki yanardağ Türkiye'yi de etkiliyor

İzlanda'da faaliyete geçen yanardağının püskürttüğü kül bulutunun uçuş güvenliğini tehlikeye atmasından dolayı Avrupa'daki bazı hava alanlarının uçuşa kapatılması nedeniyle Muğla ve ilçelerinde tatil yapan turistleri, turizmciler 1 gün misafir edecek.Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, İzlanda'da faaliyete geçen yanardağdan yükselen kül bulutunun uçuş güvenliğini tehlikeye atmasından dolayı Avrupa'daki bazı hava alanlarının uçuşa kapatıldığını anımsatarak, ''Uçakları iptal olduğu için ülkelerine dönemeyen turistleri Muğla'daki otellerde misafir etmek için girişimlerimiz oldu. Marmaris ve Dalaman'da bu konuda çalışma yapılıyor'' dedi.

DÜNYADA VOLKANİK KÜL ALARMI HABER İÇİN TIKLAYINIZ

**DSÖ'DEN KÜL BULUTU UYARISI

**NASA'DAN KORKUTAN GÖRÜNTÜ


Altıparmak, turistlerin yurt dışına çıkışlarında kullandıkları Dalaman hava alanında da bir dizi tedbir alındığına işaret ederek, ''Ülkelerine dönemeyen turistlerin sıkıntı yaşamaması için her türlü tedbir alındı. Dalaman'da kaymakamımız bir çalışma yaptı. Uçağı ertelenen turistler ilçedeki otellerde misafir edilecekler. Sivil Havacılıktan uçuşların ertelenmesi ile ilgili yeni bir bilgi ulaşmadı'' diye konuştu.

6 BİN TURİST ÜLKESİNE DÖNEMEDİ


Türkiye Seyehat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ, İzlanda'da faaliyete geçen yanardağın oluşturduğu toz bulutları ve taşıdığı kütlelerin uçaklara zarar vereceği gerekçesiyle Avrupa'nın kuzeyindeki ülkelerde uçuşlar ara verildiğini bildirdi.
İskandinav turistlerin bir kısmının İstanbul'da beklediklerini ifade eden Özbozdağ, ''Marmaris'te çok sayıda turist ülkelerine dönmek için bekliyor. Bugün içerisinde haber bekliyoruz. Uçak seferlerinin normale döneceğini düşünüyoruz. Bu çok marjinal bir olay. İlk defa böyle bir şey başımıza geliyor. Turistlerin ülkelerine gidemediği gibi beklediğimiz turistler de uçak seferlerinin iptal edilmesi nedeniyle gelemedi'' dedi.

Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı İlhan Açıkgöz ise İzlanda'da faaliyete geçen yanardağın yarattığı kül bulutunun uçuş güvenliğini tehlikeye atması nedeniyle uçaklarının uçuş tarihi ertelenen turistleri, yaşanan bu sıra dışı olay nedeniyle bir gün fazladan ağırlayacaklarına işaret ederek, ''Otelcilerimiz bu fazladan bir günlük konaklama için herhangi bir konaklama ücreti talep etmedi. Seferlerin yapılamaması nedeniyle şuanda yaklaşık 6 bin turist ülkelerine dönemedi. Aynı şekilde bekleyen turistleri götürmesi gereken uçaklar yaklaşık 6 bin turist daha getirecekti. Bu olaydan dolayı o turistler de gelemedi.''

İLK PATLAMADAN GÖRÜNTÜLER


Açıkgöz, en son aldığımız bilgilere göre uçuşların 24 saat daha ertelendiğine işaret ederek, ''Tur operatörleriyle sürekli görüşme halindeyiz. Sivil Havacığın bu konuyla ilgili bir açıklama yapmasını bekliyoruz'' dedi.

Uçak seferlerinin ertelenmesi nedeniyle Marmarisli turizmciler tarafından otellerde 1 gün ücretsiz olarak ağırlanacak olan turistler ise alınan kararın Türk turizmini olumlu etkileyeceğini belirterek, ''Bu kararlarla turistlere Türk misafirperverliği gösterilmiş oldu. Türk turizmciler, otellerinde misafir ettikleri tatilcilerin seneye tekrar Marmaris ve Muğla'ya gelmesini garantilemiş oldu'' diye konuştu.

BODRUM


TÜRSAB Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel, İzlanda'da meydana gelen yanardağ patlamasının Bodrum'u turizm açısından etkilemediğini söyledi. Kendilerine şimdiye kadar herhangi bir olumsuz durumun aktarılmadığını belirten Gökbel, ''Turizmci arkadaşlarla sürekli irtibat halindeyiz. Gelişmeleri yakından izliyoruz'' dedi.

Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Genel sekreteri Orhan Kavala ise otelciler olarak olaydan etkilenmelerinin söz konusu olmadığını bildirdi. Rezervasyonların normal şekilde devam ettiğine işaret eden Kavala, ''Oradan dönüp Bodrum'a gelen herhangi bir turist kafilesi yok, böyle bir durum oluşursa bu turistleri ağırlayacak kapasiteye sahibiz'' diye konuştu.

ANTALYA'DA 20'DEN FAZLA UÇUŞ İPTAL EDİLDİ


İzlanda'daki yanardağın faaliyete geçmesi ve püskürttüğü kül bulutunun Avrupa'nın büyük bölümünü kaplayarak uçuş güvenliğini tehlikeye düşürmesi sonucu, Antalya Uluslararası Hava Limanı'ndan Avrupa'daki çeşitli şehirlere yapılacak 20'den fazla uçuş iptal edildi.

Antalya Uluslararası Hava Limanı Mülki Amiri ve Vali Yardımcısı Hayrettin Balcıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu sabah saat 07.30 itibariyle Antalya'dan, başta İskandinav ülkeleri olmak üzere İngiltere, Almanya, Hollanda gibi bazı Avrupa ülkelerine yapılacak 20'den fazla uçuşun iptal edildiğini söyledi.

Çeşitli uçuş iptalleri yapılarak sayının giderek arttığını belirten Balcıoğlu, şöyle konuştu:
''Avrupa'daki hava limanlarının büyük bölümünün üstü kül tabakasıyla kaplı. Bu da uçuş güvenliğini tehdit ediyor. Bu durumu sürekli takip ediyoruz. Bu ülkelerdeki hava limanlarına gidecek turistlerin, boşu boşuna hava alanına gelmemesi için de koordineli bir çalışma yürütüyoruz. Avrupa'daki havaalanlarından gelen notamları alarak, uçuşları iptal edilen seyahat acentelerini bilgilendiriyoruz. Acenteler de müşterilerini konakladıkları otellerde tutmaya devam ediyor. Hava limanında oluşturduğumuz bir ekip sürekli bu konuyu takip ederek, koordinasyonu sağlıyor.''

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Başmüdürü Osman Serdar da, Kuzey Avrupa ülkelerindeki havaalanlarının büyük bölümünün hava trafiğine kapatıldığına dikkati çekti.
Serdar, rüzgarın etkisiyle kül tabakasının sürekli hareket halinde olduğunu, zaman içinde kimi havaalanları kapatılırken, kimi havaalanlarının da yeniden ulaşıma açıldığını, bu durumu sürekli takip ederek uçuşları planladıklarını söyledi.

Yolcuları mağdur etmediklerini ifade eden Serdar, ''İptal edilen uçuşlarla ilgili bilgileri acenteler aracılığıyla otellere aktarıyoruz ve yolcuların otellerde beklemelerini temin ediyoruz. Yolcuyu gideceği havaalanının net bilgisini almadan da çağırmıyoruz. Bu nedenle havaalanında yolcu yığılmaları da meydana gelmedi'' dedi.

ATATÜRK HAVALİMANI'NDA DURUM

İzlanda'daki yanardağın faaliyete geçmesi, İstanbul üzerinden Avrupa ülkelerine gidecek binlerce yolcuyu da etkiledi. Yanardağ külleri nedeniyle dün hava trafiğini durduran ülkelere bugün yenileri eklendi. Uçamayan binlerce yolcu, Atatürk Havalimanı'nda geceledi.

İstanbul'a karşılıklı sefer düzenleyecek havayolu şirketleri; Frankfurt, Bonn, Riga, Oslo, Manchester, Londra, Paris, Hannover, Stokholm, Bremen, Münih, Stutgart, Varşova, Helsinki, Nümberg, Birmingham Amsterdam, Brüksel, Düseldorf, Kopenhag, Hamburg, Budapeşte uçuşlarını iptal etti.

Bu arada, Atatürk Havalimanı'nda dünden bu yana binlerce yolcu uçamayınca saatlerce beklemek durumunda kaldı. Aralarında umrecilerin de bulunduğu yerli ve yabancı yolcular, bilet ve otel rezervasyon gişeleri önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Yolcuların bir kısmı biletlerini gidecekleri noktalara yakın uçuş düzenlenen yerlerle değiştirdi. Bazıları da geri dönerek uçacağı zamanı otel yada şehir merkezinde konaklayarak geçirmeyi tercih etti. Kimi yolcular ise, her uçabileceği düşüncesiyle havalimanında bekledi.

Öte yandan, iptal edilen uçuşlar nedeniyle Atatürk Havalimanı'ndaki uçak trafiğinin de sakin günlerinden birisini yaşadıği öğrenildi.
"

BİZE ULAŞIN