Alaçatı'da LED şıklığı

Türkiye'nin önde gelen turizm merkezlerinden Alaçatı'da simge yapılar geceleri LED teknolojisiyla aydınlatılarak ayrı bir güzelliğe bürünüyor.

Taş evleri, denizi ve rüzgar sörfüne uygun iklimiyle Türkiye'nin önde gelen turizm merkezlerinden biri olan İzmir'in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı beldesinde, simge yapılar, geceleri LED teknolojisiyle aydınlatılarak ayrı bir güzelliğe bürünüyor.

Alaçatı merkezindeki tarihi yel değirmenleri ile beldenin marka değerlerinden biri olan rüzgar sörfünü sembolize eden sörf heykeli, LED teknolojisiyle aydınlatıldı.

Konuklarına, gündüzleri denizi ve rüzgarıyla hem serinleme hem de spor yapma imkanı sunan, geceleri ise beldenin karakteristik mimari yapıları olan tarihi taş evlerde faaliyet gösteren eğlence mekanlarıyla renkli bir gece hayatı sunan Alaçatı, simge yapılarının ışıklandırılmasıyla geceleri ayrı bir silüete büründü.
Beldede, tarihi yel değirmenleri, taş gövdeleri yeşil, yelken tahtaları ise beyaz renkli ledlerle aydınlatılarak geceleri de her noktadan görünür hale getirilirken, beldenin marka değeri rüzgar sörfünü sembolize eden sörf heykelinin kaidesi de beyaz renkli LED ışığıyla çerçevelenmiş şekilde yeşil renkle aydınlatılıyor.

BELDEDEKİ YÖN LEVHALARI DA AYDINLATILDI
Alaçatı'da bu yapıların yanı sıra Alaçatı Turizm Geliştirme Derneği'nin girişimiyle otel yön levhalarının da led teknolojisiyle yeniden düzenleniyor.

Tarihi yel değirmenleri ve sörf heykeli ile otel yön levhalarının LED teknolojisiyle aydınlatılması işini üstlenen Alesta SBS Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Kayacan, yön levhaları da dahil tüm yaptıkları işleri bir sanat eseri olarak gördüğünü ifade etti.

LED teknolojisiyle yıllar önce uykusuzluk problemi yaşadığı dönemde, internette yaptığı araştırmalar sonucunda tanıştığını ve bu teknolojiyi profesyonel olarak yaptığı reklamcılık işine uyarladığını anlatan Kayacan, şunları kaydetti:

''Cadde ve sokakları led teknolojisi ile ışıklandırarak bazı özel günler için tasarımlar yapıyoruz. Karabağlar Belediyesi için geçen yılbaşı için özel olarak yaptığımız ve 1.5 ayda bitirdiğimiz 27 metrelik Noel ağacı Guiness Rekorlar kitabına girdi. Şirket olarak turizm bölgelerinde çalıştığımız için her bölgenin ayrı bir özelliği oluyor. Alaçatı için led teknolojisi kullanarak hazırladığımız otel yönlendirme tabelalarını sörf yelkeni şeklinde hazırladık. Çok güzel bir çalışma oldu. Bu teknoloji ile çalışmak çok meşakatlı bir iş. Ben bütün yaptığım işleri birer sanat eseri olarak görüyorum. Çünkü hepsinde el emeği var.''

BİZE ULAŞIN