Keşfedilmeyi bekleyen güzellik

Doğu Anadolu Bölgesi'nde onlarca doğal güzellik keşfedilmeyi bekliyor.

Cumartesi 18.12.2010 13:28
Güncelleme: Cumartesi 18.12.2010 13:31
ABONE OL
Van Gölü'nün kıyısından başlayarak Yüksekova'yı saran Cilo Dağları'nın kış manzarası görenleri heyecanlandırıyor. 4 bin 170 metre yükseklikteki Cilo Dağları, ülkemizde turizme kazandırılmaya bekleyen yerlerin başında geliyor.

Toros Dağları'nın doğuya doğru uzanan kolu üzerinde bulunan Cilo Dağları, Van Gölü'nün güneydoğusunda, Hakk'ri Yüksekova ve Şemdinli ilçeleri arasında uzanan sıra dağlarına verilen ad.

Türkiye'nin üç yüksek dağından biri olan Cilo Dağları yer yer sarp kayalıklardan oluşuyor. Dağın üzerinde eksik olmayan buzulların kalınğı 20 metreyi aşıyor. Cilo, doğal manzarasının yanı sıra av cenneti olma potansiyelini taşıyor. Uçsuz bucaksız dağda ayı, kurt, dağ keçisi, yırtıcı kuşlar başta olmak üzere onlarca hayvana da barınak oluşturuyor.

Cilo Dağları'nda yetişen 'Ters Lale', dünyanın en nadide çiçeklerinden biri olma özelliğini taşıyor. Asurî'lerin her sabah göbeğinden su yaydığı için 'Ağlayan lale' adını verdiği ve bu yüzden kutsal saydığı "Ters Lale", günümüzde de çok değerli. Boyu 75 santimetreyi bulan, her dalında 6 lalenin ters büyüdüğü doğa harikası çiçek, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nca koruma altına alınmıştı.

Cilo Dağları'nın eteğindeki köylülerden Ferhat İliş, "Cilo dağları buranın en yüksek dağlarıdır. Biz şu anda dağların tepesindeyiz burada dağlarda kar bazı yıllar 8 ay bazen de bir yıl yerde kalır. Dağın zirveleri hep karlıdır, tepede donan karlar özellikle yaz aylarında çekilen su sıkıntısını gidermeye yarıyor. Dağın üst tepesinde düzlükler var o düzlüklerde yaz aylarında şenlikler düzenleniyor. Biz burayı seviyoruz, herkesi burayı görmeye davet ediyoruz." diyor.