Uçak bileti alırken dikkat edin!

NASA, dünyanın en hızlı yolcu uçağını yapmaya hazırlanıyor. Sesten 5 kat hızlı gitmesi hedeflenen X-43A isimli uçakla, yaklaşık 8 bin 100 km olan İstanbul-New York arası da 1 saatten biraz fazla bir süreye kadar inecek.

  1. Haberler
  2. Turizm
Pazartesi 20.12.2010 12:08 ABONE OL
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), dünyanın birbirine en uzak noktaları arasındaki mesafeyi sadece birkaç saatte hipersonik jetin sesten beş kat daha hızlı olmasını amaçlıyor.

Daily Mail gazetesinin haberine göre, X-43A, New York ile Avustralya'nın Sydney kenti arasındaki 21 saatlik uçuş mesafesini sadece iki buçuk saate indirecek. New York-İstanbul arası ise 1 saatten biraz fazla bir süre alacak.

NASA, önümüzdeki üç sene boyunca X-43A projesine toplam 15 milyon dolar aktaracak. Ancak atmosferin içinde çeşitli irtifalarda yükselip alçalarak yol alacak jetin tekrar kullanılabilir özellikte olması için kullandığı materyalden tasarımına kadar mühendisliğinde birçok sorunun aşılması gerekiyor.

Haziran ayında hipersonik bir jet ile yapılan test uçuşunda, üç dakika boyunca 7 bin 200 kilometre hızın üzerine çıkıldı.

Ekim ayında ise uzay turizminin öncü girişimcilerinden Richard Branson'ın Virgin Galactic Space ShipTwo hava aracı 13 bin 700 metre yüksekliğe erişmeyi başardı.

Anı tur yer de ve gökteki gelişmeleri sizler için takip ediyor.

www.anitur.com.tr dan en uygun fiyat 'a uçak biletlerinizi alabilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU