Rusya'dan Uludağ'a ziyaretçi akını

Rus tatilciler için Uludağ önemli bir kış turizm merkezi. Rusya'dan Uludağ'a ziyaretçi akıyor.

  1. Haberler
  2. Turizm
Pazartesi 26.12.2011 14:24 ABONE OL

Türkiye'nin önde gelen kış turizm merkezlerinden olan Uludağ'da yılbaşı hazırlıklarını tamamlayan oteller, başta Rus olmak üzere Avrupalı turistleri bekliyor. Otellerde şimdiden bütün rezervasyonların dolduğu öğrenildi. Yılbaşı öncesi zirveye akın eden tatilciler, kayak pistlerini doldurdu.

Otellerde yer kalmazken, Uludağ'da büyük hareketlilik yaşanıyor. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Güney Marmara Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş, bu kış sezonunda Uludağ'da hedeflerinin büyük olduğunu söyledi.

2012 yılı içinde yaklaşık 300 bin yerli ve yabancı turisti Uludağ'da ağırlamayı planladıklarını kaydeden Akkuş, "Uludağ, Türkiye'nin en büyük markalarında birisi. En çok da pazarlamaya çalıştığımız turizm ayağımız. Biz Uludağ'ı sadece kış turizmi için değil, dört mevsim çalıştırmayı istiyoruz. Uludağ'ı dünya ile buluşturacağız. Yılbaşı yaklaşıyor. Mükemmel bir heyecan var. Karın da erken gelmesi hem otelcilerin hem de tatilcilerin yüzünü güldürdü. Uludağ'daki o özlenen hava geri geliyor" dedi. Yılbaşına 5 gün kalmasına rağmen otellerin tamamının dolduğunu ifade eden Akkuş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Uludağ her zaman ön planda kalmaya devam edecek. Uludağ eski cazibesini kazandı diyebiliriz. Uludağ'da yeni planlama çalışmaları mevcut. İmar planı çerçevesinde bazı otellerin yatak sayıları azaldı. Yaklaşık 5 bin yatak kapasitesine sahip Uludağ'da otel işletmecileri yeni yıla umutla giriyor. Karla kaplı zirveye gelen tatilciler, Uludağ'da hiç unutamayacakları bir sezon geçirecekler."

BİN 500 YATAK EKSİLDİ

Son yapılan imar planı çerçevesinde bazı otellerdeki düzenlemeler sebebiyle zirvede bin 500 yatağın azaldığına dikkat çeken Akkuş, "Ama buna rağmen işletmeler geçen seneki fiyatlara cüzi bir zam yaparak sezona girdi. Otelciler Uludağ'ın eski canlılığının kazanmasını arzuluyor" diye konuştu.

RUSLAR BİRİNCİ SIRADA

Uludağ'a İstanbul başta olmak üzere Türkiye'nin birçok şehrinden tatilcinin akın ettiğini söyleyen Akkuş, Rus turistler başta olmak üzere birçok ülkeden yabancı tatilciyi ağırlayacaklarını kaydetti. Akkuş, "Rus tatilciler için Uludağ önemli bir kış turizm merkezi. Rusya'dan Uludağ'a ziyaretçi akıyor. Ama bu sayı yeterli değil. Çünkü yeni planlamayla ilgili olarak Uludağ'ın öne çıkması insanların planlarını değiştirebilir. Bu tereddütleri önümüzdeki yıl kaldırırsak daha çok tatilci ağırlarız" dedi. Akkuş, 2011 yılında yaklaşık 150 bin turistin Uludağ'ı ziyaret ettiğini ifade ederek, "Önümüzdeki sene Uludağ'da 300 bin yerli ve yabancı turisti ağırlamayı hedefliyoruz. Sadece Uludağ bu rakama ulaşacak kapasitede. Kış turizmini esas almamalıyız. Çünkü Uludağ, dört mevsim cezbedici. Yaz ve kış sezonunda Uludağ'da arzu edilen rakamlara ulaşacağımıza inanıyoruz" ifadelerini kullandı. Akkuş, oteller bölgesindeki kayak pistinin uzatılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU