Amasya turizmde patlama yaptı

Amasya Valisi A. Celil Öz, 2011 yılında turist sayısının 400 bine ulaştığını belirterek, "Bu rakamı 2012'de 500-600 binlere çıkarmak için çalışıyoruz" dedi.

  1. Haberler
  2. Turizm
Salı 27.12.2011 15:34 ABONE OL

İhlas Haber Ajansı (İHA) Samsun Bölge Müdürü Ali Yılmaz Ergen, Amasya Valisi A. Celil Öz'ü makamında ziyaret etti. Ziyarette, şehirde sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi veren Vali Öz, "2011 yılında yerli yabancı turist sayımız geçen yıla göre yüzde 100 artarak 400 bine ulaştı. Bu önemli bir rakamdır Amasya boyutundaki bir il için. Önümüzdeki yıl inşallah bu rakamı 500 bin, 600 binlere ulaştırmayı düşünüyoruz. Bunun için gerekli kültür varlıklarının restorasyonu ve koruma kullanma dengesi çerçevesinde kullanılması, otelcilik başta olmak üzere hizmet sektörüyle ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kültür varlıklarının restorasyonu ve turizme kazandırılması anlamında önemli başlayan, ihale aşamasında olan veya proje aşamasında olan yatırımlar var" diye konuştu.

2011 yılı Eylül ayında göreve başladığı Amasya'nın şehir ve yaşama ortamı olarak insanların huzur ve hoşgörü içerisinde farklı inanç yapısında insanların uyum içerisinde yaşadıkları güzel bir şehir olduğunu kaydeden Vali Öz, "Amasya'da son yıllarda, tarımda, sanayide, turizmde önemli gelişmeler, önemli projeler var. Alt yapı anlamında önemli yatırımlar var. Bölünmüş yollar, çevre yolu inşaatı, barajlar, sulama göletleri anlamında önemli yatırımlar var. Eğitim, sağlık ve spor anlamında önemli yatırımlar. Kültür varlıklarının restorasyonu ve turizme kazandırılması anlamında önemli başlayan, ihale aşamasında olan veya proje aşamasında olan yatırımlar var. Amasya'nın gerek sanayi, turizm ve tarım ile hayvancılık alanında daha etkin şekilde pay alabilmesi için yeni projeler, yeni çalışmalarımız da devam ediyor" şeklinde konuştu.

Yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte etkin şekilde çalışmalar sürdürdüklerini, ayrıca şehir merkezinde başlayan dönüşüm çalışmasını yeni aşamalar ve yeni projelerle sürdürmeyi düşündüklerini anlatan Vali Öz, şöyle devam etti: "Suluova Organize Besi Bölgemizin sıkıntılarını aşarak bir an önce faaliyete geçmesini bekliyoruz. Organize sanayi bölgelerimizin merkezde, Suluova'da Merzifon'da daha etkin çalışması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bütün alanlarda başlayan bir hamle var. 2011 yılında bu süreci başarılı geçirdik. 2012 yılında da bu alandaki çalışmaları daha nitelikli, daha kaliteli, daha sonuca yönelik, daha birlik beraberlik içerisinde devam ettirmeyi düşünüyoruz ve 2012 yılının hem ülkemiz için hem Amasya için 2011 yılından daha iyi olacağını ümit ediyoruz ve o inançla çalışıyoruz."

İHA'nın çalışmaları hakkında Ergen'den bilgiler alan Öz, ziyaretten dolayı teşekkür etti.

BUGÜN NELER OLDU