Ankara'ya dünya çapında müze!

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'dan Ankara'ya dünya çapında bir müze yapılacağı müjdesini aldığını bildirdi.

Salı 27.12.2011 00:00
Son Güncelleme: Salı 27.12.2011 13:10
ABONE OL
ATO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bezci, beraberinde bir heyetle Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ı ziyaret etti.

Ziyarette, Ankara'nın ticaret, kültür ve turizm projelerine ilişkin görüşlerini aktaran Bezci, 2012 yılında düzenlenecek Alışveriş Festivali'ne Bakanlığın desteğini istedi.

Günay'dan, müjde aldığını dile getiren Bezci, ''Bakan Ertuğrul Günay'dan Ankara'ya dünya çapında bir müze yapılacağı müjdesini aldım'' dedi. Bezci, projeye ilişkin Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Bakanlık ile koordineli bir şekilde çalıştığını vurguladı.

Ziyarette Kale Bölgesi'nin, yeni bir bina eklenmeden mevcut binaları restore ederek modern bir açıkhava alışveriş merkezine dönüştürülmesi önerisinde bulunan Bezci, Kale Bölgesi'nin turistik anlamda cazibesinin artırılması için butik oteller de yapılabileceğini aktardı.

''Saraçoğlu Evleri, kültür ve alışveriş alanı olsun''

Türkiye'nin ilk toplu konut projelerinden biri olan tarihi Saraçoğlu Evleri'nin, mevcut mimari dokusu korunarak, alışveriş ve kültür alanı haline getirilebileceğine işaret eden Bezci, bu evlerin bir kısmının müzeye, bir kısmının da butik otele dönüştürülebileceğini kaydetti.

Bezci, Saraçoğlu Evleri'nin de içinde yer aldığı Kızılay Bölgesinin kentsel dönüşüme tabi tutulmasının Ankara'nın cazibesini artıracağını vurguladı.

''Yeni hayvanat bahçesi yapılmalı''
Ankara'nın yeni bir hayvanat bahçesine ihtiyacı olduğunu da belirten Bezci, ''Atatürk Orman Çiftliği'nde ve diğer bölgelerimizde yeni bir hayvanat bahçesine ihtiyaç var. Ayrıca Ankara'ya Safari Park ve Botanik Parkı da yapmalıyız'' diye konuştu.

Tuluntaş Mağarası'nın turizme açılması önerisini yineleyen Bezci, ATO olarak 2012 yılında Alışveriş Festivali düzenleyeceklerini hatırlatarak, Bakan Günay'dan, çevre illeri ve çevre ülkeleri hedefleyen alışveriş festivali projesi için Tanıtma Fonu'ndan destek de istedi.