Kayak için ''Hayde Artvin''e

Yaz aylarında temiz havası ve yeşil doğası ile çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlayan Artvin, kış mevsiminde de kayakseverlerin gözdesi haline geldi.

  1. Haberler
  2. Turizm
Salı 27.12.2011 11:51 ABONE OL

Yaz aylarında temiz havası ve yeşil doğası ile çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlayan Artvin, kış mevsiminde de kayakseverlerin gözdesi haline geldi.

Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğal güzellikleriyle öne çıkan Artvin'in her mevsim turizme açık olduğunu söyledi.

Kentin her mevsim farklı bir güzelliğe büründüğünü anlatan Özgün, şöyle devam etti:
''İşte bu özelliği ile başta ülkemizdeki sonra dünyadaki kayakseverleri, doğa, doğa sporu, av tutkunlarını kentimize davet ediyorum. Buradan herkese Artvin Belediyesi'nin sloganı olan 'Hayde Artvin'e diyorum. Artvin, barındırdığı güzellikleriyle yakın zamanda Türkiye'nin Davos'u olacaktır. Bu iddiamızı yakın bir zamanda gerçekleştireceğiz.''

Türkiye'deki ve dünyanın bazı kayak merkezlerine giderek görme ve kayak yapma şansı bulduğunu belirten Özgün, ''İnanın 2000 rakıma sahip olan Atabarı Kayak Merkezimizdeki bu manzara, bu doğa hiç bir kayak merkezinde yok. Gerek kar kalitesiyle, gerekse ladin ağaçları arasındaki kayak merkezi, diğer kayak merkezlerine göre fark yaratıyor. Bu güzellik Allah'ın bize bir lütfudur. Bu güzelliği değerlendireceğiz. Başka çaremiz yok''

ATABARI KAYAK MERKEZİ

Özgün, Artvin'deki 2000 rakımlı Mersivan Dağı'nda yer alan ve Valilik tarafından 2 yıl önce yaptırılan Atabarı Kayak Merkezi'nde kar kalınlığının 55 santimetreye ulaştığına işaret ederek, başta üniversite öğrencileri olmak üzere çok sayıda kayakseverin buraya akın ettiğini söyledi.

Özgün, 2 yıl önce kurulan kayak merkezinin amacına ulaştığını belirterek, ''Burada çocuklar, gençler ve aileleri kayak yapıyorlar. Bu görüntüler çok güzel'' dedi.

Kayak merkezinin gelişmeye devam ettiğini, Artvinli iş adamlarının da buraya yatırım yapması gerektiğini anlatan Özgün, ''Artvin Valiliği ve biz, kayak merkezimizdeki yatırım yapacak iş adamlarımızın önünü açmalıyız. Çünkü Atabarı kayak merkezi yakın bir zamanda turizm alanı ilan edilmiştir. Burada otel ve konaklama yapımı konusunda bir engel kalmamıştır'' diye konuştu.

Özgün, yörede daha önceden yapımına başlanan ancak mahkemece inşası durdurulan ahşap konaklama evlerine ilişkin sorunların da aşılması gerektiğine işaret ederek, söz konusu kayak merkezinin dünya kayak turizminde yerine alacağını ifade etti.

KAYAKSEVERLER İLE FOTOĞRAF TUTKUNLARININ MEMNUNİYETİ

Fotoğraf meraklılarının da uğrak yerlerinden olan Atabarı Kayak Merkezi'ne gelen fotoğraf tutkunu Elif Özer de doğup büyüdüğü Artvin'e yıllardır çok kar yağdığını ancak bunun hep cefasını çektiklerini anlatarak, ''Atabarı Kayak Merkezi ile artık bu cefayı, sefaya dönüştürdük''dedi.

Özer, özellikle kayak merkezinin doğal güzelliğinin kendisini çok etkilediğini belirterek, işten fırsat buldukça eşi ve akrabaları ile kayak yapmak ve fotoğraf çekmek için buraya geldiğini kaydetti.
Kayak merkezinde, bazı vatandaşların şambrel ile kayak yaparken önlerinde kızakla kaymaya çalışanlara çarparak küçük çaplı kazalar yapması ilginç görüntüler oluşturdu.

BUGÜN NELER OLDU