Kapadokya dünyaya tanıtılacak

Kapadokya, her yıl 60'ın üzerinde ülkeyi İstanbul'da buluşturan EMITT Fuarı'nda, uluslararası turizm dünyasına tanıtılacak.

Türkiye'nin en önemli kültür, doğa, manzara ve sıcak hava balonculuğu merkezlerinden biri olan Kapadokya, her yıl 60'ın üzerinde ülkeyi İstanbul'da buluşturan EMITT Fuarı'nda, uluslararası turizm dünyasına tanıtılacak.

Bu yıl 9–12 Şubat 2012 tarihleri arasında 16.'sı düzenlenecek olan EMITT Fuarı'na Arjantin, Çek Cumhuriyeti, Kazakistan, Macaristan, Malezya, Slovenya ve Venezüella ilk kez katılırken, İtalya da fuarda bakanlık düzeyinde ilk kez temsil edilecek.

Kapadokya bölgesinin merkezi olarak kabul edilen Nevşehir'de, ilk kez bu yıl İstanbul EMİTT Fuarı'nda bölgenin tarihi ve doğal güzelliklerini bir bütün olarak tanıtılacak.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdülkadir Tatar, Kapadokya bölgesinin fuarda Kapadokya Turizm Alt Yapı Hizmet Birliği (KAPHİB)'nin de katkılarıyla valilik, turizmciler ve belediyelerin bir arada olacağı stantla tanıtılacağını kaydetti.

Tatar, EMİTT Fuarı'na Nevşehir Valiliği, KAPHİB, Kapadokya Turistik İşletmeciler Derneği, Ürgüp, Avanos, Gülşehir, Mustafapaşa, Çat, Göreme, Uçhisar, Kaymaklı belediyelerinin de katkıları ile 521 metre karelik bir alanda oluşturulacak stant kiraladıklarını ve 29 bin TL'ye de tefrişini yaptıracaklarını söyledi.

Tatar, "EMİTT Fuarı bilindiği gibi yurt içi ve dışı tanıtım açısından oldukça önemli. Dünyanın kabul ettiği en büyük 5. fuar. Bu yıl geçtiğimiz yıllardaki dağınıklığı önlemek için fuarda 521 metre karelik bir alan kiraladık. Tanıtımın daha etkin yapılması için fuara katılacak olan valilik, turizmciler ve belediyeler bir arada bu faaliyetlerini yapmaları sağlanacak. İl Özel İdaresi olarak söz konusu stant alanının tefrişi için 29 bin lira karşılığında bir şirket ile anlaşma sağladık. 'Kapadokya ne?' dendiği zaman bir bütün halinde el sanatları, turistik değerlerimizi fuara gelenler görebilecekler." dedi.

Önceki yıllarda dağınık bir stant oluşumunun göze çarptığını kaydeden Tatar, "Bunu önlemek ve bölgemizin bütün değerlerinin daha etkin ve bir arada tanıtımını yapmak için bu yıl böyle bir uygulama içerisine giriliyor. Şahsen bu şekilde bir tanıtımın daha etkili olacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN