İstanbul sezonu açtı

Kruvaziyer turizmi, ''MSC Melody'' adlı geminin Karaköy'e yanaşmasıyla başladı.

İstanbul'da kruvaziyer turizm, Salıpazarı-Karaköy Limanı'na 1500 yolcu ve 535 tayfasıyla İtalya'nın Cenova limanından yola çıkan ''MSC Melody'' adlı geminin yanaşmasıyla başladı.

AA muhabirinin Türkiye Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, tarihi dokusu ve turistik mekanlarıyla her yıl milyonlarca yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlayan İstanbul'a, kruvaziyerle gelen turistler de hareketlilik katacak.

Türkiye'nin en önemli, İstanbul'un ise tek kruvaziyer limanı olan, hizmet verdiği gemilere her türlü alt yapı hizmetini veren 1150 metre uzunluğundaki Salıpazarı-Karaköy Kruvaziyer Limanı'na, ilk kruvaziyer gemi bugün sabah saatlerinde yanaştı.

İtalya'nın Cenova limanından 205 metre uzunluğunda, 35 bin 143 groston ağırlığındaki ''MSC Melody'' adlı gemi ile yola çıkan 1500 turist, kentin tarihi ve turistik yerlerini gezmeye başladı.
''MSC Melody'', akşam saatlerinde İstanbul'dan ayrılacak.

-Bu yıl 600 gemi bekleniyor-

Geçen yıl 430 gemi ile 620 bin 283 turistin geldiği Salıpazarı-Karaköy Limanı'na, bu yıl içinde yaklaşık 600 kruvaziyer ile 800 bin yolcunun gelmesi bekleniyor. Kente kruvaziyer gemiler, daha çok Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerden geliyor. Kruvaziyer gemilerin yolcuları çoğunlukla, İtalyan, Alman, Amerikalı, Rus ve İsrailli yolculardan oluşuyor.

-Yüzen şehir ''Divina'' haziran ayında gelecek-

İstanbul'a Haziran ayında gelmesi beklenen İtalyan bandıralı 5 bin kişilik ''MSC Divina'' adlı gemi, bugüne kadar yanaşan gemilerin en büyüğü olacak. İtalya'nın Venedik Limanı'ndan yola çıkacak olan 340 metre uzunluğunda ve 137 bin 936 groston ağırlığındaki ''MSC Divina'', 5 bin yolcusu ve 1370 personeli ile gelecek.
Karaköy Mülkiye Amirliği, Türkiye Denizcilik İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve MSC Gemi Acenteliği AŞ, gemiyi Boğaz'ın girişinde görkemli bir törenle karşılayacak.
''MSC Divina'' gemisinin yıl içinde İstanbul'a 22 sefer yapması planlanıyor.
BİZE ULAŞIN