Pera Palace'ta büyük ortaklık

Demsa Group dünyaca ünlü otel zinciri Jumeirah ile Pera Palace Hotel için el sıkıştı.

Türkiye'ye getirdiği dünyaca ünlü markalardan sonra turizm yatırımlarına hız veren Demsa Group, üst kullanım hakkını satın aldığı Pera Palace Hotel'in işletmesi için dünyanın önemli otel zincirlerinden biri olan Jumeirah Group'u Türkiye'ye getiriyor. Dünyanın en lüks ve en yenilikçi otel yönetim grubu olan Jumeirah Group ise Londra, Frankfurt ve Roma'dan sonra İstanbul'da Pera Palace Hotel ile faaliyetlerine başlıyor.

Dünyaca ünlü birçok markayı Türkiye'ye getiren Demsa Group'un, turizm yatırımları alanındaki projeleri hayata geçiyor. Perakende sektöründeki başarılı çalışmalarını takiben, 2010 yılından bu yana turizm alanında yatırımlarını geliştiren Demsa Group, İstanbul'un en önemli kültür miraslarından biri olan Pera Palace Hotel'in üst kullanım hakkını satın almıştı. Demsa Group, Türkiye için önemli bir kültürel miras olarak kabul edilen Pera Palace Hotel'in işletmesi içinse dünyanın en lüks ve en yenilikçi otel yönetim grubu Jumeirah Group'u Türkiye'ye getiriyor.

Türkiye'nin ilk uluslararası oteli olan ve öz mirasıyla anılan Pera Palace Hotel'in işletmesi ile ilgili imza töreni bugün Pera Palace Hotel'de imzalandı. İmza törenine; Demsa Group Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Çetindoğan, Jumeirah Group Yönetim Kurulu Başkanı Gerald Lawless; Jumeirah Group İş Geliştirme Başkanı Cherif Hosny, Demsa Group Turizm Yatırımları Koordinatörü Serra Arıkök ve Pera Palace Hotel Genel Müdürü Pınar Kartal Timer katıldı.

'HEYECAN VERİCİ PROJELERE DEVAM…'

Demsa Group'un 2000 yılında, perakende satış şirketi olarak kurulduğunu hatırlatan Demsa Group Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Çetindoğan, 12 yıl gibi bir şirket için çok kısa sayılabilecek bir sürede önemli başarılara imza attıklarını söyledi. Demsa Group'un lüks perakende satışının yanı sıra otelcilik ve restoran yatırımlarının da bulunduğunu ifade eden Çetindoğan, "Demsa Group olarak, güçlü sermaye yapısı, şık ve işlevsel mağaza açılışları, otel yatırımları ve Türkiye'nin genç ve dinamik nüfusuna istihdam sağlayan yapısıyla ülkemize değer katmaya devam edeceğiz. Türkiye'de perakende satış alanında önemli bir aktör haline geldik. Demsa Group olarak yeni ve heyecan verici projelere yatırım yapmaya devam edeceğiz" dedi.

'MÜZE PROJESİ DE HEYECAN VERİYOR'

Demsa Group olarak turizm yatırımlarına 2012 yılında hız vereceklerini kaydeden Cengiz Çetindoğan, "2010 yılında ihaleyle aldığımız Maçka Otel'de restorasyonumuz devam ediyor. Yakın bir gelecekte yeni projelerimiz konusunda sizleri bilgilendireceğiz" diye konuştu.

Demsa Group olarak müze konusunda da önemli adımlar atıldığını belirten Çetindoğan bu konuda da Pritzher Ödüllü Mimar Zaha Hadid ile çalıştıklarını ifade etti. Zaha Hadid tarafından projelendirilen müze, iç tasarımı ve sergi stratejileri kapsamında çağdaş müzecilik konusunda dünyada pek çok müzeye danışmanlık veren Thomas Krens başkanlığındaki GCAM Danışmanlık firması tarafından yapılmaktadır. Demsa Koleksiyon'un müze çalışmaları, Türkiye'de müze binası olarak projelendirilmiş ilk örnek olması ve bu projeyi dünyanın önde gelen isimlerinin yürütmesi nedeniyle henüz proje aşamasında olmasına rağmen şimdiden uluslararası düzeyde de ilgi çekmekte ve merak uyandırmaktadır.

Demsa Koleksiyon, mimarisi kadar mevcut koleksiyonu ile de ayrıcalıklıdır. Koleksiyon, köklü bir gelenek/geçmişe sahip olan Türk Sanatını, dünü ve bugünü ile birlikte sunmayı ve kimlikli yapısını ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu nedenle koleksiyon iki ana bölüme ayrılmış ve bu yönde genişletilmiştir. İlk bölümde nadir örnekleri ile hat, hilye ve Kur'an gibi İslami eserler yer almaktadır. Bilindiği gibi bugün Türkiye'nin en büyük hat koleksiyonu olarak tanımlanmaktadır. İkinci bölümde ise belli bir üslup ayırmadan batılı anlamda resim çalışmalarının yapılmaya başlandığı 19. Yüzyıl'dan günümüze uzanan süreçte oluşturulmuş başyapıtlar bulunmaktadır.

'PERA PALACE HOTEL JUMEİRAH İÇİN MÜKEMMEL SEÇİM'

Jumeirah Group Yönetim Kurulu Başkanı Gerald Lawless, dünyanın en heyecan verici şehirlerinden birinde, kentin kültürel merkezinde bulunan, beş yıldızlı otel standartlarında sunduğu lüks hizmeti ile Pera Palace Hotel'in Jumeirah için mükemmel bir seçim olduğunu söyledi. Pera Palace Hotel'in dünya otelcilik tarihinde çok önemli bir yeri olduğunu ifade eden Gerald Lawles; "Pera Palace Hotel, hem şehrin tarihini günümüze taşıyor, hem de Türkiye'de ve dünyada milyonlarca kişi tarafından sevilen oyuncu, tiyatrocu ve yazarlarla derin bağı olan bir mekân. Bu özellik Pera Palace Hotel'i hem bizim, hem de misafirlerimiz nezdinde çok özel kılıyor. Öte yandan Pera Palace Hotel, misafirlerimizin Jumeirah otelinden beklediği en üst düzey hizmeti sunacaktır. Bu hizmetleri verirken de Jumeirah Group olarak tüm otellerimizde var olmasını istediğimiz özgünlük, zarafet ve içinde var olduğu kültürle gerçek bir bağa da sahip olacaktır" dedi.

'TÜRK TURİZMİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM…'

Pera Palace Hotel Genel Müdürü Pınar Kartal Timer, bu yıl 120'inci yılı kutlanan İstanbul'un en değerli kültür miraslarından olan Pera Palace Hotel'in üst kullanım haklarının Demsa Group'a, işletmesinin ise Jumeirah Group'a devredilmesiyle birlikte Pera Palace Hotel'de yeni bir dönemin başladığını vurguladı. Pera Palace Hotel'in 1.5 yıl önce uzun ve titiz bir restorasyondan geçtiğini hatırlatan Kartal, "Türkiye için önemli bir turizm değeri olan Pera Palace Hotel, Türkiye ve dünya turizmine yeniden kazandırıldı. Otelin üst kullanım hakları 1 Aralık 2011'de Demsa Group'a devredildi. Eminiz ki, grubun gerek lifestyle alanındaki tecrübeleri, gerekse turizm sektörüne olan inancından kaynaklanan vizyonundan yararlanarak bundan sonra yoluna daha da güçlü devam edecektir. Pera Palace Hotel'in Demsa Group'a devredilmesinin yanı sıra bugün sizlerle çok heyecan verici bir gelişmeyi daha paylaşıyoruz: Dünyanın en lüks otel yönetim gurubu olan Jumeirah Group, bugünden itibaren değerli otelimizin işletmesini devralacaktır. Tüm bu önemli oluşumlar, yalnızca Pera Palace Hotel'e artı değer katmakla kalmayacak; Türk turizmi için de önemli katkılar sağlayacaktır."
BİZE ULAŞIN