Binlerce yıllık halılar başkente serildi

Yaklaşık 3 bin yıllık tarihe sahip, nice sevda hikayelerinin, hüzünlerin, çilelerin, hasretlerin ilmek ilmek dokunduğu Yağcıbedir halısı, Ankara'da sergileniyor.

3 bin yıllık tarihe sahip, nice sevda hikayelerinin, hüzünlerin, çilelerin, hasretlerin ilmek ilmek dokunduğu Yağcıbedir Halısı, başkentlilerin beğenisine sunuluyor.

Balıkesir'in Sındırgı ilçesindeki birçok Yörük köyünde hala tezgahlarda dokunan Yağcıbedir halısında, sevda acısı çeken hasretli gönüllerden ellere dökülen, adeta mektup niteliğinde birbirinden anlamlı motifler bulunuyor.

Yağcıbedir halılarını Ankara'da sergileyen dokuma ustası Fahrettin Şahan, AA muhabirine, Yağcıbedir'in yaklaşık 3 bin yıllık geçmişe sahip olduğunu, milli kültür hazinesi olarak değer gördüğünü söyledi. Şahan, Orta Asya'dan Anadolu'ya gelen konar-göçer Yörük aşiretlerinin dokuduğu halı olarak bilinen Yağcıbedir'in, tamamen koyun yünlerinden elde edildiğini, renklerinde orijinal kök boyaların kullanıldığını ifade etti.

2 asırlık ömre sahip halılar kullandıkça yenileşir

Ankara'da bir alışveriş merkezindeki görücüye çıkan halılarda, Türk düğümü ve Yörük düğümü olmak üzere iki çeşit düğüm tekniğinin bulunduğunu anlatan Şahan, ''Kullanıldıkça renginde en küçük bir solma yaşanmaz, aksine güzelleşir, parlar, değer kazanır ve 150-200 yıl ömre sahiptir'' dedi.
İpliklerin, bitkilerden çıkarılan renklerle kazanlarda boyandığını dile getiren Şahan, sözlerine şöyle devam etti:
''Orijinal kök boyalardır, kullanılan ana renkler lavicert, kahverengi, beyaz, kırmızı. Beyaz sıklıkla kullanılır, saflığı ve temizliği, lacivert gökyüzünün güzelliği, kırmızı kanımızın rengi, kahverengi de toprağı simgeler. Örneğin çınar yaprağından sarı rengi elde ediliyor. Labada (Efelek) kökü ve kekikten yine lacivert, Sarıkız otundan kırmızı rengi elde ediyor. Birçok bitkiyi halıyı boyamada kullanıyoruz.
Bu halılar, telefonun, mektubun olmadığı dönemde insanların mektuplaşma aracı gibi bir şey. Duygularını, düşüncelerini anlattığı, sevginin, kardeşliğin, barışın düğüm düğüm, ilmek ilmek işlendiği halıdır Yağcıbedir.
Yağcıbedir'in metrekaresinde 40'a 40 dediğimiz kalite vardır, yani 140-160 bin düğüm vardır. Bir metrekarelik halı yaklaşık bir ayda dokunur. Anneden kızına kalan halılar, bir hatıra gibi ömür boyu evlerin bir köşesinde saklanır.''

Şiir niteliğindeki motifler, desenler

Herbir motifin ayrı bir anlam taşıdığına işaret eden Şahan, ''50 göbek''in bağlılığı, ''mihrab''ın Allah'a yönelmeyi, ''hayat ağacı'nın genç kızların gelecekten beklentisini, ''çınar yaprağı''nın uzun ömürlülüğü ve dayanıklılığı, ''geyik, su ve kaya''nın bereket ve sonsuz mutluluğu, ''eli belinde''nin dişiliği simgelediğini kaydetti.

''Kendi ürettiğimiz halılara sahip çıkalım''


El emeği göz nuru Yağcıbedir halısını, Türkiye'nin dört bir yanında tanıtmaya gayret ettiklerini söyleyen Şahan, Ankara'ya da Sındırgı kültürünü yaşatmak için geldiklerini ifade etti.
Makine ve ithal halılardan uzaklaşmak gerektiğini belirten Şahan, ''Kendi ürettiğimiz Yağcıbedir halılarına sahip çıkalım. Tanıtımı için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile görüşmelerimiz devam ediyor, patent alınması, Yağcıbedir'in daha da markalaşması konularında görüşmeler oluyor. Balıkesir Valiliği'nin ve Sındırgı Kaymakamlığı'nın büyük bir desteği var. Halk Eğitim Merkezi, halıların orijinalini sağlamak için kilim ve halı üretimi sağlıyor'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN