Türkler İngilizlerden daha kibar

Avrupa'nın önde gelen uçak bileti arama motorunda yapılan anket araştırmasına göre, Türkiye birçok Avrupa ülkesinden daha kibar.

Avrupa'nın bir numaralı uçak bileti arama motoru Skyscanner, tatil severlere farklı toplumların nezaket derecelerini sordu. Verilen yanıtlar son derece şaşırtıcı çıktı: Katılımcılara göre Türkler İngilizlerden, İngilizler ise Fransızlardan daha kibar.

Seyahat etmek isteyenlere 1000'i aşkın havayolunun milyonlarca rotası için en ucuz uçak bileti alternatiflerini sunan arama motoru, kendi sayfası üzerinden düzenlediği anketinde, kullanıcılarına toplumların "nezaket" derecelerini sordu. Ankette verilen yanıtlara göre; Türklerin İngilizlerden, İngilizlerin ise Fransızlardan daha nazik olduğu ortaya çıktı.

Pek çok tatil severin sıkça ve severek ziyaret ettiği Fransa; ezberleri bozan anket sonuçlarına göre halkının en kaba millet olarak anıldığı ülke. Bunun altında ise ülkelerini ziyarete gelen turistlerle kendi dilleri Fransızcadan başka bir dil kullanmayı reddetmeleri görülüyor. Türkler ise anket sonuçlarına göre seyahat severlerin daha kibar olarak tanıdığı bir millet. Ankete katılanların yüzde 19,2'si Fransızları nazik olmayan bir millet olarak algılarken, Türkiye'nin nezaketten uzak tutumları ile tanımlanma oranı ise yalnızca yüzde 2,1.

Turistlerin, Türklerin misafirperver ve sıcak yaklaşımlarını sevdiğini söyleyen Skyscanner Türkiye Pazarlama Müdürü Murat Özkök "Türk halkı turistlere karşı yardımsever yaklaşımlarıyla tanınıyor. Türk kültürünün bir parçası olan misafirperverlik, Türkiye'yi ziyaret eden yabancılar üstünde oldukça olumlu etkiler bırakıyor. Anket sonuçlarını etkileyen nedenlerin altında bunun yattığı da bir gerçek" dedi.


Skyscanner'ın kullanıcılarına hangi toplumun ne kadar nazik olduğunu sorduğu anketinde Fransızları sırası ile Ruslar, İngilizler ve Almanlar takip ediyor. Uzmanların yorumlarına göre İngilizlerin mesafeli yaklaşımları, Rusların ise dilleri ve ses tonları bu milletlerin kaba olarak değerlendirilmesine neden oluyor.
BİZE ULAŞIN