İstanbul'un yaşanacak 100 mekanı

İki kıtayı birleştiren ve tarihsel süreçte birçok medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul'un görülecek ve yaşanacak 100 mekanı kitaplaştırıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından yayımlanan ve ''İstanbul'un 100 Görülecek, Yaşanacak Yeri'' başlığıyla Bahar Kaleli tarafından hazırlanan kitaptan derlediği bilgiye göre, kentin tarihi mekanları, semt ve gezilebilecek yerleri ''Görülecek Yerler'' başlığında toplandı.

Kitapta, ''Yaşanacak Yerler'' bölümünde, görülecek yerler dışında tarihinden gelen izlerle büyük anılar ve olaylarla yaşanacak pek çok mekana sahip bir kent olan İstanbul'un, tarihsel birikimine renk veren mekanlar da bu başlıkta hazırlandı.

Kitabın ''Görülecek Yerler'' başlığında, yerli ve yabancı turistlerin görmesi gereken tarihi mekanların başında, Eminönü'ndeki tarihi Mısır Çarşısı, Dolmabahçe Sarayı, Galata Kulesi, Ayasofya, Topkapı Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Beyazıt'taki Kapalı Çarşı, Taksim Meydanı'ndaki İstiklal Caddesi, Boğaziçi, Yerebatan Sarnıcı, Emirgan Parkı, Haydarpaşa ve Sirkeci garları, Neve Şalom Sinagogu, Rumeli ve Anadolu hisarları geliyor.

SALACAK'TA GÜN BATIMI

Çeşitli dinlerin ve dillerin damgasını vurduğu İstanbul'da, tarihi mekanların yanı sıra doğa ve tabiat manzarası ile kültürel ve tarihi kimliklerinin birlikte yoğrulduğu mekanlar, kitapta ''Yaşanacak Yerler'' bölümünde yer alıyor.
Üsküdar Salacak sahili'nde Kız Kulesi'ne ve Boğaz'a nazır bir şekilde gün batımını izlemek, vapurla Boğaz keyfi, Haliç Köprüsü'nde balık ve Süleymaniye Külliyesi'nde yemek zevki, açık hava konserleri, Çiçek Pasajı, Galata Mevlevihanesi'nde sema izlemek, Boğaz'ın rengarenk erguvanları, Adalar gezisi, Haliç, Piyer Loti Kahvesi, Pera Müzesi, Kumkapı Balık Hali ve daha birçok mekan, İstanbul'u yaşayarak keyfine varılacak mekanları arasında bulunuyor.

BİZE ULAŞIN